ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Bahadıroğlu’ndan Fatihler Yettiştirmek

BEYŞEHİR – Göl Düğün Salonu’nda gerçekleşen konferansa İlçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Belediye Başkanı Murat Özaltun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.      Tarihçi Yazar..

Bahadıroğlu’ndan Fatihler Yettiştirmek

BEYŞEHİR – Göl Düğün Salonu’nda gerçekleşen konferansa İlçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Belediye Başkanı Murat Özaltun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.
      Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, konuşmasında İstanbul’un fethi öncesi Fatih Sultan Mehmet’in yaşadıklarını, planlamalarını onu yetiştiren anneyi, babayı, hocalarını ve çevresinde bulunan insanları anlattı. Osmanlı devletinin bir sünnet devleti olduğunu ve kurduğu medeniyetin de bir sünnet medeniyeti olduğunu söyleyen Bahadıroğlu, Osmanlının İstanbul’u fethetmek için bir devlet kurduğunu belirtti. Osmanlı devletinin bir hedef belirleyerek o hedefe ulaşmak için mücadele ettiğini belirten Bahadıroğlu, “ Günümüzde ise toplumsal olarak nereye ulaşmak istediğimizi bilmiyoruz. Navigasyonsuz dolaşıyoruz, hedefimiz yok” dedi.

İstanbul’un fethini gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği zaman 20 yaşında olduğunu hatırlatan Bahadıroğlu, fethiyle ilgili yapılan hazırlık çalışmalarını anlatarak konuşmasına devam etti. Fetihten sonra Sultan Mehmet’in fethiyle değil, kendisini yetiştiren hocası Akşemseddin ile övündüğünü vurgulayan Bahadıroğlu, bir insan yetiştirmenin çok önemli olduğunu belirtti.
         Sultan Mehmet’in önüne koyduğu hedefin peşinden giderek İstanbul’u fethettiğini kaydeden Bahadıroğlu, ” Yüreğinizi hedefinizin yanına koyduysanız Allah önünüzü açar, Bizler ne zaman taşımızla toprağımızla değil insanlarımızla övünürsek ya da övünülecek insan yetiştirirsek o zaman Osmanlı torunu oluruz. Bu kadar modern teknik varken yaptığımız mimarilerle o zamanın kısıtlı şartlarında yapılan mimariyi geçemiyoruz. Ben bunun nedeni olarak eskilerin harca besmele, yeni mimarlarınsa hile hurda katmasını gösteriyorum. Ne zaman harca tekrardan besmele katarsak o zaman Mimar Sinan’ın ki kadar büyük ve haşmetli mimarilere sahip oluruz ” şeklinde konuştu.
         Konferansın sonunda Belediye Başkanı Murat Özaltun günün anısına Tarihçi, Yazar Yavuz Bahadıroğlu’na Beyşehir tablosu hediye etti. Yazar daha sonra okurlarına kitaplarını imzaladı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL