ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Beldelerinize sahip çıkın

           BEYŞEHİR – CHP Beyşehir İlçe Başkanı Sinan Özdemir, TBMM’de kabul edilerek yasalaşan yeni büyükşehir belediyesi yasasına tepki göstererek, yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte Beyşehir bölgesindeki..

Beldelerinize sahip çıkın

           BEYŞEHİR – CHP Beyşehir İlçe Başkanı Sinan Özdemir, TBMM’de kabul edilerek yasalaşan yeni büyükşehir belediyesi yasasına tepki göstererek, yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte Beyşehir bölgesindeki köy ve belde belediyelerinin de tarih olarak mahalle haline geleceğini söyledi. Özdemir, yaptığı açıklamada, Beyşehir’in köy ve kasabalarında yaşayan insanların bu yaşananlara büyük tepki gösterdiğini savunurken,  yeni yasanın aslında eyalet sisteminin bir altyapısını oluşturduğu görüşlerine yer verdi. Özdemir, beldelerde yaşayan vatandaşlara da seslenerek, “Meydanlara inerek, beldelerinize sahip çıkın, sessiz kalmayın” dedi.
            Alınan kararın Beyşehir bölgesini de yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti: “Başbakan’ın iki dudağı arasından çıkan sözcük ‘belde belediyelerine gerek yok’… Tam bir dikta bakışı ve uygulamasıdır, anlamak oldukça zor. Bu karar bölgemizi de yakından ilgilendiriyor. Beyşehir’e bağlı 18 belde var ve buralarda oturmuş bir sistem sürüyor. Buradan rızkını kazanan personel yığınları ne olacak? Bunları düşünen yok. Umurunda olan da yok. Çünkü başbakan böyle istiyor. Halkımıza soran yok. Hani hep söylüyorlar ya ‘ileri demokrasi’ nerede? Yersen tabi. CHP olarak bizler bu ‘yaptım oldu’ anlayışına karşıyız. Her platformda parti olarak dile getiriyoruz. Böyle uygulamaların ancak totaliter rejimlerde  olabileceğini söylüyor ve gereğini fazlasıyla yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde ülke çapında CHP’li belediyelerin olduğu beldelerde referandum yaptık. Sonuç yüzde 90 halkımız tarafından sahip oldukları belediyelerin yerinde kalıp kapatılmanın iptal edilmesi yönünde olmuştur.
            Ayrıca, Konya Milletvekilimiz Atilla Kart önderliğinde tüm Konya’da tepki yürüyüşleri yapıyoruz. Demokrasilerde halk ne derse o uygulamaya alınır. Aksi uygulama ise totaliter rejimlerde geçerlidir.” 
            Özdemir, AKP’ye oy veren ve bu oyu da Konya bölgesinde en yüksek oyla gösteren beldelerin buna karşılık olarak tüm belde belediyelerinin kapatılması olarak ilgiye mazhar olduğu görüşlerine de yer vererek, şunları kaydetti: “Sizler buna evet mi diyeceksiniz? Yerinde hizmetten mahrum olmayı kabul mu edeceksiniz? Önünüze konan bu oldu bittiye sessiz mi kalacaksınız ? Beldelerinizde ki hizmeti artık İlçelerdeki yöneticilerin iki dudağı arasından çıkacak söze mi bırakacaksınız? Yaşadığınız, huzurlu olduğunuz Beldeleri terkedip iş mi arayacaksınız? Bir kez olsun haksızlığa karşı çıkıp ‘Beldeme karışmayınız diyebilecek misiniz? Büyük önder Atatürk ‘köylü milletin efendisidir’ diyerek  sizlere gereken değeri vermiştir. Ya bu AKP iktidarı ise ülkenin bir çok yerinde toprak mahsulleri ofisini kapatmış, buğdayı ve şekeri, tohumu, kesimlik ineği, kasaplık eti hatta samanı bile dışarıdan ithal etmiştir. Tarımın tasfiyesinden sonra sahip olduğunuz Belediyeyi elinizden alarak şehirlere göçü zorunlu kılmak istemekteler.yarın çok geç olmadan sesinizi yükseltin ve meydanlara inerek beldelerinize sahip çıkın… Nüfusu bir çok ilçeden fazla olan beldeler bile İlçe olmayı beklerken köye dönüştürme kararı  ile karşı karşıya kalmışlar, bu uygulamalara kırk yıllık ve daha fazla süredir belde olarak yaşamını sürdüren yerler de nasibini almıştır.Bu Belde ve büyükşehir yasası aslında eyalet sisteminin alt yapısıdır. Başkanlık sistemine geçiş hazırlığı da çok sinsice kurgulanan özerk yönetimlere dönüşün habercisidir. Yarın çok geç olmadan hakkınıza ve ülkenize sahip çıkarak bu ülkenin asli unsuru olduğunuzu gösterme zamanıdır.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL