Arşiv

Beyşehir’de Sazlıklarda Yangın

BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü’ndeki Karaburun plajına yakın bölgedeki sazlık alanda akşam saatlerinde yangın çıktı. Yangın ihbarı yapılması üzerine itfaiye ekipleri ve orman teşkilatının yangın söndürme arazözleri bölgede yönlendirildi. Ekipler, birkaç..

Beyşehir’de Sazlıklarda Yangın

BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü’ndeki Karaburun plajına yakın bölgedeki sazlık alanda akşam saatlerinde yangın çıktı. Yangın ihbarı yapılması üzerine itfaiye ekipleri ve orman teşkilatının yangın söndürme arazözleri bölgede yönlendirildi. Ekipler, birkaç noktada birden çıktığı tesbit edilen yangına müdahale edebilmek için seferber olurken, sazlıkların sular  içerisinde olması nedeniyle sahaya  giremedi. Bir süre beklemede kalarak alevleri gözetleyen söndürme ekipleri, yangının araçlarla girilemeyen sulak bölgede ve etrafa sıçrama tehlikesi bulunmadığını tesbit edince bir müddet sonra bölgeden ayrıldı.
         Beyşehir Göl, Çevre, Doğa ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Sami Tan, yaptığı açıklamada,  göl kıyısındaki milli park alanında bu tip yangınlara son yıllarda çok sık rastladıklarını belirterek, “Yetkililer, yangının birkaç noktada birden aynı anda çıkması sebebiyle bölgede ekili alanı olan çiftçiler tarafından ateşe verildiğini değerlendiriyor.Tarla sahiplerinin, yaban domuzu yatağı olan sazlıklarda barınmaması ve yakınındaki ekili alanlara zarar vermemesi için böyle bir yöntem uyguladığı belirtiliyor. Sazlar yanında domuz barınamadığı ve yer değiştirdiği için ekili alanların da zarar görmediği ifade ediliyor. Yanan sazlıklar ise su içerisinde olduğu için yandıktan sonra bir müddet sonra  kendiliğinden sönüyor. Milli park sahası olduğu için yaban domuz avına izin verilmemesinin çiftçiler kendi başlarının çaresine bu tür yöntemlerle bakıyor ama bu tür bir yöntemi uygun bulmuyoruz. Bu tür yangınlarla karşılaşmamak için bu soruna kalıcı bir çözüm bulunmasını bekliyoruz.”dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL