Arşiv

Beyşehir’in Güvenliği Masaya Yatırıldı

BEYŞEHİR – Beyşehir Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya başkanlık eden Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, genel güvenlik hizmetinin yerel düzeyde temin edilmesinin sağlanmasının topyekün bir işbirliği gerektirdiğini dikkat çekerek,..

Beyşehir’in Güvenliği Masaya Yatırıldı

BEYŞEHİR – Beyşehir Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya başkanlık eden Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, genel güvenlik hizmetinin yerel düzeyde temin edilmesinin sağlanmasının topyekün bir işbirliği gerektirdiğini dikkat çekerek, “Güvenlik hizmetleri bir boyutuyla resmi devlet görevi olarak kolluk kuvvetlerimize verilmiş olmakla beraber sadece bu kurumların çalışmasıyla, diğer kurumların, yerel halkın, yerel yöneticilerin katkısı olmadan bu konuda başarıya ulaşılması mümkün olmayan bir hizmet türüdür” dedi. Suçun ve kabahatlerin niteliğinin günümüzde değişmeye başladığını da vurgulayan Başıbüyük, “Mesela, uyuşturucu problemi eskiden çok dar çerçevede, yani toplumun çok farkında olmadığı şekilde olan olaylardı, artık bu maalesef Büyükşehirlerden başlayarak daha sonra Anadolu şehirlerine doğru oradan da kırsala doğru yayıldı. Yani bizim artık üzülerek söylemek gerekirse eskiden köy olup şimdi mahalle olan yerlerimizde bile bu problemi yaşıyoruz. Bilişim suçları dersek, bilişim suçları da her yerde var, yani ülkenin en ücra köşesinde var. Evimizin her köşesinde de olabilir. Bu suçlar hepimizi etkileyebilir” diye konuştu.
        Uyuşturucu ve bilişim suçlarının artık ‘bu bizden uzak, bizimle bir ilgisi yok’ denilemeyecek duruma geldiğini aktaran Başıbüyük, “Yani bizim çocuğumuz giriyor internete, dünyanın dört bir bucağına ulaşıyor. İsterse farklı insan gruplarıyla iletişime geçiyor, farklı bağlantılar kurabiliyor. Dolayısıyla suç yaygınlaştı, suç çeşitliliği arttı. Bundan dolayı bu genel güvenlik hizmetinin sağlanmasında paydaşların rolü de arttı, sadece devletin silahlı kolluk gücüyle günümüzdeki suçu önleme imkanı yok. Dolayısıyla halkımızın, devletimizin diğer birimlerinin çok ciddi bir işbirliği içerisine girmesi gerekiyor. İşte bu işbirliğini sağlayabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğümüz çıkarttığı bir yönetmelik kapsamında toplum destekli polis birimleri kuruldu, jandarma da buna benzer birimler var. Bu birimler vasıtasıyla biraz daha halkla işbirliği yapmak, diğer kurumlarla işbirliği yapmak ve suçluları yakalamak, suçun önüne geçmek, önleyici tedbirler alma konusunda istişare toplantılar yapılıyor yılda iki defa. Burada da bu toplantıyı yapmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.
         Toplantıda, Beyşehir’deki sigarayla ve madde bağımlılığı ile mücadele, asayiş olaylarının genel bir değerlendirilmesi, okulların açılmasıyla birlikte alınabilecek tedbirler, yaklaşan seçimlerin güvenliği, hırsızlık olayları gibi konular da masaya yatırıldı.
         Toplantıya, Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yalçın Urlu, Beyşehir İlçe Emniyet Müdürü Serdar Şahin, daire amirleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, oda başkanları katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL