Arşiv

Bu Öğrenciler Okumak İstiyor

  BEYŞEHİR- İlçemize bağlı Kurucuova beldesinde bulunan  bir ilköğretim okulunun bahçesi ilginç bir eyleme sahne oldu.30’un altında öğrencisi bulunduğu  belirtilen Kurucuova İlkokulu’nda tüm sınıfların birleştirilerek tek öğretmen tarafından eğitim verilmeye..

Bu Öğrenciler Okumak İstiyor

 

BEYŞEHİR- İlçemize bağlı Kurucuova beldesinde bulunan  bir ilköğretim okulunun bahçesi ilginç bir eyleme sahne oldu.30’un altında öğrencisi bulunduğu  belirtilen Kurucuova İlkokulu’nda tüm sınıfların birleştirilerek tek öğretmen tarafından eğitim verilmeye başlanması, öğrenci velilerinin tepkisine neden oldu. Öğrenci velileri okul bahçesinde toplanıp alkışlarla uygulamayı protesto ederken,   çocukları da ellerinde taşıdıkları dövizlerle ve Türk bayraklarıyla okula  öğretmen verilmesini istedi, “Bakan Bey sesimizi duy” diye uzun süre slogan attı. İlkokul öğrencilerine ortaokulda öğrenim gören ablaları da destek verdi. Okul bahçesinde eylem yapılacağını haber alan kurumda görevli idareci ve öğretmenler ise yaşadıkları tedirginlik nedeniyle alanı terk etti, kimselere görünmedi.

OKUL AİLE BİRLİĞİ BAŞKANI AÇIKLAMADA BULUNDU

Kurucuova İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Nuri Öner, yaptığı açıklamada, yerleşim biriminin ilçe merkezine 55 kilometre mesafede olduğunu vurgulayarak, kırsal bölgede yaşayan bir toplum olduklarını söyledi. Okuldaki tüm sınıfların birleştirildiğini ve 4 sınıfın birarada yaşayıp eğitim aldığını belirten Öner, bu yüzden çocuklarının iyi, kaliteli bir eğitim almaktan uzak olduğunu savundu. 4’üncü sınıfa giden bazı öğrencilerin uygulanan eğitim modelinden dolayı okuma-yazmasını dahi bilmediğini ileri süren Öner, “Biz öğrenci velileri olarak Milli Eğitim’e başvurduk, çeşitli öneriler sunduk. Bize dediler ki; ‘norm kadronuz ve öğrenci sayınız eksik’… Peki bizim çocuklar okuyamayacak mı?”diye sordu.

2 kilometre yakınlarındaki kasabada da benzer sorunlar yaşandığını, bu iki yerleşim birimindeki okulun yetkililere  birleştirilmesini önerdiklerini ancak bunun kabul edilmediğini de belirten Öner, şöyle devam etti:

“(Hayır, olmaz) dediler, sebep taşıma merkezi  değilmiş ikisi de. Bu taşıma merkezini biz mi yapacağız? Çocuklarımız mağdur, veliler olarak da öğrenciler olarak da sıkıntıdayız. Yetkililerin bize yardımcı olmasını bekliyoruz.Bizim çocukları taşıyın, ama nereye taşıyacaksanız taşıyın. Biz okumak için, eğitim için mücadele ediyoruz. Çocuklar bir şey okumadıktan sonra bugünden itibaren biz okula çocuklarımızı göndermeyeceğiz. Suç olduğunu bilmemize rağmen göndermeyeceğiz tüm velilerin kararıyla. ‘Haydi okula’ diyorlar, çocukları getiriyoruz, öğretmen yok.Biz köylüysek ölelim mi? 4 sınıfta 25 öğrencimiz var,  1 tane öğretmenimiz var. 1 öğretmen dört sınıfa birden nasıl hizmet  ve eğitim verecek?”

ÖĞRENCİ VELİLERİ TEPKİLİ…

Öğrenci velisi Cihat Sabırlı ise, Milli Eğitim ve devletin yanlış  eğitim politikalarından ve yaşanan öğretmen açığından dolayı kasabadaki birçok öğrencinin, yerleşim birimi dışına ve şehir merkezine gittiğine dikkat çekerek, “Öğretmenlerin tam olduğu yerlere gidince bu sefer de öğrenci sayımız aşağıya çekildi. Aşağıya çekilince de norm kadro tutmuyor diye 1 öğretmen verdiler, 1,2,3 ve 4’üncü sınıftaki öğrenciler aynı sınıfta birarada eğitim görüyor. 4’ün dediğini 1, 1’in dediğini 4  anlamaz. Derslerden hiçbirini bilmiyorlar. Devlet yeni politika üretti, ‘haydi okula’ kampanyası. Ama 10 kilometre yerden öğrenci taşıyan Milli Eğitim Bakanlığı, Kurucuova’daki 25 öğrenciye 2 öğretmen vermekten aciz. Diyor ki, ‘şehirdeki çocuklar okusun, kendilerini geliştirsin; ama taşradakiler dağda yaşasın, hayvan otlatsınlar. Bunlara başka gözle bakıyorlar.”ifadesini kullandı.

ÖĞRENCİLER TAŞIDIKLARI DÖVİZLERLE MESAJ VERDİ

Öğrenci velileri birleştirilmiş eğitim sistemini alkışlarla protesto ederken, önlerinde, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak duran öğrenciler de çeşitli sloganlar atarak okula öğretmen istedi. Milli Eğitim Bakanı’na seslenen ve uzun süre “Bakan bey bizim sesimizi duy” diyerek hep birlikte slogan atan öğrenciler, ellerinde; “Tek suçumuz köylü olmak mı”, “Okumak için geldik, cahil kaldık”, “Cahil kaldım, okumak istiyoruz”, “Öğretmen istiyoruz”, “haydi okula dediler, geldik eğitim yok”, “Eğitim bu ise ben bu eğitimi istemiyorum” yazılı dövizler taşıdı.

Öğrenciler okulu terk edip evlerine yürürken de slogan atmaya devam ederken, öğrenci velileri ise hep birlikte aldıkları karar uyarınca okula öğretmen ataması yapılana ya da uygulanan eğitim modeli değiştirilene kadar çocuklarını  eğitim için göndermeyeceklerini belirterek alanı terk ettiler.

TAŞDELEN: “SORUN SADECE KURUCUOVA’NIN SORUNU DEĞİL”

Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Taşdelen ise, gazetecilere  yaptığı açıklamada, öğrenci velilerinin daha önce de kendilerine aynı sorun yüzünden müracaat ettiklerini belirterek, “Bir grup bana da geldi, durumu kendilerine izah ettik. Sadece Kurucuova değil, Kurucuova gibi küçük kasabalarımızın hepsinde aşağı yukarı, yani tek öğretmen kalıyor. Yeni sisteme göre de 30’un altında öğrenci sayısı olduğu zaman ikinci öğretmen verme şansımız ve normumuz yok.”diye konuştu.

Mevcut sistemin Türkiye’nin tamamında uygulandığını anımsatan Taşdelen, “Öyle zannediyorum Kurucuova’da  1 ile 4’üncü sınıflarda öğrenim gören toplam 23 öğrencimiz var. Öğrenci velimiz belki haklı olabilir ama, taleplerinin yerine gelmesi için sistemde bir değişiklik veya norm güncellemesinde bir değişiklik yapılması lazım. O da bakanlığımızın yapacağı bir iş. Taşıma yapma şansımız da yok. Çünkü, taşıma yönetmeliğine göre köy ve köy altı grubu olması lazım. Burası kasaba”dedi.

Taşdelen, öğrenci velilerinin çocuklarını okula göndermeme konusu ile ilgili olarak da şu uyarıları yaptı:

“Göndermeme gibi bir şansımız olamaz. Çünkü veliler, öğrenciyi göndermekle yükümlü. Göndermezlerse biz takip ederiz, devamlılık süresini bildiririz. Belli bir süreden sonra ise yasal işlem başlar. Biz uyarı yazılarını yazarız. Yönetmelikte, ‘ Günlük belli oranda para cezası şeklinde uygulanılır’ denir. Ama uygulanır mı, uygulanmaz mı bilemem.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL