Arşiv

Cula Deliği Kar Depolama Şenliği

DEREBUCAK – Derebucak’da uzun yıllardır devam eden gelenek uyarınca her yıl Mart ayı içerisinde düzenlenen kar basma etkinlikleri yörede adeta şenlik havasına bürünüyor. Torosların eteğindeki Kocadağ’ın bin 700 metre rakımında..

Cula Deliği Kar Depolama Şenliği

DEREBUCAK – Derebucak’da uzun yıllardır devam eden gelenek uyarınca her yıl Mart ayı içerisinde düzenlenen kar basma etkinlikleri yörede adeta şenlik havasına bürünüyor. Torosların eteğindeki Kocadağ’ın bin 700 metre rakımında bulunan halkın “Cula Deliği” adını verdiği 15 metre yükseltisi bulunan boşluğa bölgede kış döneminde yağan karları depolayan ilçe halkı, yaz döneminde ise buradan temin ederek düğün ve davetlerde misafirlerine ikram ediyor. Bıçkı ve küreklerle alana gelen vatandaşlar tarafından küp şeklinde kesilerek kütleler haline getirilen kar, boşaltıldığı deliğin en alt kısmına inen kişiler tarafından sıkıştırılıp stok ediliyor. Derebucak ilçe halkının etkinlik alanına gelmesi için önce şehir merkezine 10 kilometrelik mesafedeki dağ yolu iş makineleri tarafından açılarak karlardan temizleniyor. Ardından, vatandaşlar şenliğe katılmak üzere araçlarıyla ya da yaya olarak yollara düşüyor.
        Etkinlikleri izleyen Derebucak Kaymakamı Bülent Ay, ilçede her yıl geleneksel olarak düzenlenen kar basma şenliğinin bir festival havasına dönüştüğünü vurgulayarak, “Eminim ki, kar basma birçok vatandaşımızın daha önce aşina olduğu, duyduğu bir şey değil. Burada muhteşem bir ortam var. Gerçekten vatandaşlarımızın heyecanına ortak olmak adına biz de bugün buradayız. Bu vesileyle ben tüm hemşehrilerimizi buraya davet ediyorum, görmelerini istiyorum. Burasını çok bakir, tanıtılmamış yerler olarak düşünüyorum. İnşallah belediyemizle, sivil toplum örgütlerimizle ortaklaşa olarak buranın tanıtımı için yoğun bir çaba içerisine gireceğiz” dedi.
         Derebucak İlçe Belediye Başkanı Ahmet Kısa da, Kocadağ mevkisinde Cula Deliği diye isimlendirilen mevkide her yıl düzenlenen kar basma etkinliklerine ilçe protokolü ile birlikte hep beraber katıldıklarını belirterek, “Cula Deliği’ne kar basma geleneğinin 150 yıllık bir geçmişi olduğu söyleniyor. Bu anlamda bölgemiz için büyük bir anlam arz ediyor. Kardelen çiçeklerimizin de açtığı günlere denk gelen bu şenlikte vatandaşlarımız deliğin etrafındaki karları buradaki boşluğa depolayarak, yazın misafirlerimizin ve halkımızın istifadesine sunuyor” diye konuştu.
         Katılımcılara yaklaşık 4 saat süren bir mesainin ardından kar basma işleminin tamamlanmasıyla alanda ateşte pişirilen tavuk eti, sucuk ve kavurma ile yörenin doğal ballarından ikram edildi. Katılımcılar, çalan sazlar eşliğinde oynayarak etkinliğe renk kattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL