ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Engelliler sürücülere tepkili

         BEYŞEHİR – Beyşehir’de yaşayan engelliler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle biraraya gelerek günlerini kutladı.          Beyşehir Engelliler Derneği Başkanı Nazmi Bahçeci, dernek..

Engelliler sürücülere tepkili

         BEYŞEHİR – Beyşehir’de yaşayan engelliler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle biraraya gelerek günlerini kutladı.
         Beyşehir Engelliler Derneği Başkanı Nazmi Bahçeci, dernek bürosunda buluşan engellilerin gününü tebrik etti.  Bahçeci, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, ilçe merkezinde yaşayan sürücülere seslenerek, şehir merkezindeki engelliler için Belediye tarafından özel olarak ayrılan engelli otoparklarına araçlarını park etmemelerini istedi. Bu konuda, Beyşehirli sürücülerden anlayış beklediklerini ifade eden Bahçeci, engellilerin araçlarını park edebilecekleri otopark sayısının oldukça sınırlı olduğunu, bu yüzden sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi. Engelli otoparklarına engelli olmayan sürücülerin park etmesinin trafik yönünden 154 liralık para cezasını gerektirdiğini anımsatan Bahçeci, cezai yöntemlerin uygulanmasının yanısra, sürücülere bu konuda eğitim verilerek daha bilinçli hale getirilmesinin de bu sorunu bir nebze olsa da hafifletebileceğine dikkat çekti. Bahçeci, engelliler için ayrılan otoparklara park eden engelli olmayan sürücüleri zaman zaman uyarmak istediklerinde, kaba kuvvete başvurmak isteyenlerin de olabildiğine vurgu yaparak, en büyük üzüntülerinin yaşanan bu durum olduğunu kaydetti.

BEYŞEHİR’DEKİ ENGELLER DEVAM EDİYOR

Bahçeci, ismi Beyşehir Engelliler Derneği olarak değişen sivil toplum örgütünün Beyşehir’de yaklaşık 7 yıldır faaliyet gösterdiğini, bu süreçte sürekli olarak dile getirmelerine rağmen şehir merkezinde engellilerin hala birtakım engellerle karşı karşıya bulunmaya devam ettiğini söyledi. Beyşehir Hükümet Konağı’nda hala engellilere yönelik bir asansörün yapılamadığından yakınan Bahçeci, kent merkezindeki yaya kaldırımlarının da engellilere uygun olmadığını gördüklerini dile getirdi. Bahçeci, “Bir an evvel bu kaldırım, park ve bahçelerin de engellilere göre dizayn edilmesini istiyoruz. Bazı okullarımızda hala rampa çıkışlarının olmadığını, asansör ve engelli tuvaletleri konmadığını görüyoruz. Bunlarla da ilgili çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. 2013 yılının sonlarına geldiğimiz bugünlerde Beyşehir’de hala engelliler önünde engellerin olduğunu görmek bizleri üzüyor, sıkıntıya sokuyor. 5378 sayılı kanunun ek ikinci maddesine göre, engellilerle ilgili yapılacak çalışmalarda verilen sürede 3 yıllık bir uzatmanın söz konusu olması nedeniyle, bu durum gecikmelere sebebiyet verdi. Üç yılın bitmesi bekleniyor ama, 7 yıl içinde yapılmayanlar herhalde 3 yıl içinde hiç yapılmaz diye düşünüyoruz. İnşallah engelliler olarak bu konuda yanılan biz oluruz.”dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL