ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Hüyük’e Yenilenebilir Enerji Yatırımı

BEYŞEHİR – Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, devletin sağladığı katkıyla ilk yenilenebilir enerji yatırımının Konya’nın Hüyük ilçesinde hayata geçirileceği bildirildi.        Hüyük İlçesi Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, yaptığı yazılı açıklamada,Hüyük’te..

Hüyük’e Yenilenebilir Enerji Yatırımı

BEYŞEHİR – Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, devletin sağladığı katkıyla ilk yenilenebilir enerji yatırımının Konya’nın Hüyük ilçesinde hayata geçirileceği bildirildi. 
       Hüyük İlçesi Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, yaptığı yazılı açıklamada,Hüyük’te hayata geçirilmesi planlanan 500 Kw.lık Rüzgar Enerji Santrali Projesi’nin 26 Ağustos 2015 tarihinde Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilmesinin ardından çalışmalara başlandığını bildirdi. 
       Şahin, Hüyük Ziraat Odası tarafından 2012 yılından bu yana takibini yaptıkları projenin dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ödüllerine mazhar olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “KOP İdaremizin takibinde, Kalkınma Bakanlığımız ve Konya Valiliğimizin projeye yardımcı olmalarına müteakip ihale için ödenek sağlanan yaklaşık 3 milyon 500 bin liralık maliyeti olan yenilenebilir enerji yatırımı projemizin, Konya Büyükşehir Belediyemizin Fen İşleri Dairesince ihalesi yapılmıştır. İhalesi Baykal Enerji tarafından ikmaline başlanan projemiz yenilenen çağrı mektubu ve proje onayına müteakip bağlantı anlaşması da MEDAŞ ile Ziraat Odamız arasında yapılan imza işlemi ile gerçekleşmiş olup, bugün için 6 bin 500 metre havai enerji hattı, üretim alanı, enerji toplama trafosu bağlantı noktası ve enerji aktarım trafoları montajı tamamlanmıştır. Kule inşaatlarının yer altı hatları ve temel işlemleri ise bitme aşamasına getirilmiştir. Ekim ayı içerisinde Ankara’dan kula parçaları, Hindistan’dan ekipman parçaları gelerek montaj işlemi tamamlanacaktır.” 
       Şahin, proje tamamlandığında Hüyük merkez ve mahallelerinin pompaj sulama işlerinde kullanılmak üzere hizmet verilmesine başlanacağına da vurgu yaparak, şunları kaydetti: “Bu proje, hükümetimizin sağladığı ödenek ile Türkiye Cumhuriyetinde ilk yenilenebilir enerji yatırımı olacaktır. Projemizin hayata geçirilmesinde Hüyük Ziraat Odamıza yardımlarını esirgemeyen Kalkınma Bakanlığı’na, KOP İdaresi’ne, Valiliğimize, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimize kadar ne kadar teşekkür etsek azdır. Hüyük Ziraat Odası Meclis üyelerimiz de yatırımlarımızı an be an takip etmekte, sabırsızlıkla hizmete girmesini, çiftçilerimizin yüzünün su yüzünden gülmesini beklemekteyiz.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL