ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Kanalizasyon kazısından ‘tarih’ çıktı

         BEYŞEHİR-Beyşehir’e bağlı Yunuslar Köyü’nde devam eden altyapı çalışmaları kapsamında kanalizasyon büzü döşemek için yol üzerinde açılan çukurdan içerisinde insan kemikleri bulunan Hititler dönemine ait olduğu sanılan..

Kanalizasyon kazısından ‘tarih’ çıktı

 

       BEYŞEHİR-Beyşehir’e bağlı Yunuslar Köyü’nde devam eden altyapı çalışmaları kapsamında kanalizasyon büzü döşemek için yol üzerinde açılan çukurdan içerisinde insan kemikleri bulunan Hititler dönemine ait olduğu sanılan lahit  (mezar) çıktı.

            Jandarma tarafından koruma altına alınan  tarihi dev kaya mezarın Konya Müze Müdürlüğü’ne teslim edileceği bildirildi. Beyşehir-Konya Karayolu’nun 33.kilometresinde yer alan Yunuslar Köyü sınırları içerisinde uzun yıllar önce de Romalılar dönemine  ait önemli kalıntılar bulunmuş, son olarak bölgeden çıkarılan Hıristiyanlık döneminden kalma Roma figürleri ile süslü olan mermerden bir lahitin halen Konya Arkeoloji Müdürlüğü’nde saklandığı biliniyor.

            KANALİZASYON ÇALIŞMALARININ ORTAYA ÇIKARDIĞI KAYA MEZAR…

            Yunuslar Köyü Muhtarı Halit Çekici, Konya İl Özel İdaresi tarafından yerleşim birimine kanalizasyon hattı döşenmesi için bir süre önce altyapı çalışmaları başlatıldığını, ihaleyi üstlenen taşeron firmanın iş makinelerinin yollarda mesai yapmaya başladığını söyledi. Kendisinin olmadığı bir zamanda, köy yolu üzerinde bir kepçe tarafından kanalizasyon kazısı yapılırken yerin yaklaşık 1,5 metre derinliğinde bir taş parçasına rastlandığını belirten Çekici, “Lahit bulunduğunda ben yoktum, sonradan geldim gördüm. Yolun ortasında kepçenin ağzına denk gelmiş; öylelikle çıkarılmış, yol kenarına alınmış. Kapağı da var ve içerisinde kemikler dolu. Daha önce buralarda böyle bir şeyin olduğunu bilmiyorduk. Fark da edemedik. Tarihi konusunda bilgimiz yok ama köyümüzde uzun yıllar önce de üzerinde resimler olan Roma dönemine ait  mermer bir lahit bulunmuştu.”dedi.

            Çekici, yaklaşık 1,5-2 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen lahitin bulunmasının ardından Jandarma ve ilgililere bilgi verildiğini, yanıbaşında nöbet bekleyen askerler tarafından ise koruma altına alındığını, Konya Müzeler Müdürlüğü’nden gelen yetkililerin fotoğraflarını çekerek incelemede bulunduğunu söyledi. Çekici, vinç yardımıyla yerinden kaldırılacak lahitin Müzeler Müdürlüğü’ne teslim edileceğini söyledi.

            “GÖRÜNCE ŞAŞIRDIK, ‘NEYİN NESİDİR’ DEDİK”

            Kazı çalışmalarında çalıştığını ve lahitin bulunmasına tanıklık ettiğini anlatan Bülent Güvercin ise konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

 “Çıkarılırken burada idik. Kanalizasyon hattı kazarken kepçenin ağzı bir taşa denk geldi. Yan tarafta su borusu vardı, bu boruyu patlatacağımızı düşünürken, kepçeyi daldırdık, önce kapak çıktı. Ardından ‘burada bir şey var’ dedim. Kapak çıkınca üzerine toprak göçtü, kapattı. Tekrar kepçeyle alınca bu çıktı. Görünce şaşırdık, ‘neyin nesidir’ dedik. İçerisi kemikle doluydu. İncelemeye gelen yetkililer Hititler dönemine ait olduğunu söylüyorlar.Yunuslar Köyü’nde çok uzun yıllar önce de halen Konya Arkeoloji Müzesi’nde saklanan üzerinde çok resim ve figürler olan mermer bir lahit bulunmuştu, ama bunda böyle bir şey yok.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL