ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Keçi sürülerinin karda yürüyüşü

    Sürü sahipleri, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle küçükbaş hayvanlarını beslemekte zorluk çekiyor. Sürüler, uzun süre kar altında ot bulmaya çalışırken, besin ihtiyaçlarını alandaki kurumuş yapraklarla karşılamaya çalışıyor. İlçeye..

Keçi sürülerinin karda yürüyüşü

 

  Sürü sahipleri, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle küçükbaş hayvanlarını beslemekte zorluk çekiyor. Sürüler, uzun süre kar altında ot bulmaya çalışırken, besin ihtiyaçlarını alandaki kurumuş yapraklarla karşılamaya çalışıyor.

İlçeye bağlı Şamlar Köyü’nde çobanlar tarafından güneşin yüzünü göstermesinin ardından kapalı kaldıkları mekanlardan çıkarılarak sürekli olarak kullandıkları patika yollardan beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere yayılım yapmak ve temiz hava teneffüs etmesi için yürüyüşe çıkarılan keçi sürülerini takipteki etrafını sürekli gözetleyen çoban köpekleri kurt ve yabani yırtıcı hayvan tehlikesine karşı koruyor.

 Sürüler için öğlen saatlerinde açık havada birkaç saat devam eden yürüyüş ve yayılımın ardından yine aynı güzergah kullanılarak dönüş  yolculuğu başlıyor.

Kıl keçisi sürülerinin yolculukları esnasında birbirlerini takip ederek, zaman zaman da yolun durumuna göre ikişerli kola ayrılarak yürüyüşüne devam etmesi izleyenlere beyaz örtü ile birlikte tablo gibi kartpostallık görüntüler sunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL