ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Konya Ovası’nı Besliyor

BEYŞEHİR – Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin gelmesi ile beraber tarihi Taşköprünün regülatör kapaklarının açılarak BSA kanalına su verilmeye başlandığını..

Konya Ovası’nı Besliyor

BEYŞEHİR – Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin gelmesi ile beraber tarihi Taşköprünün regülatör kapaklarının açılarak BSA kanalına su verilmeye başlandığını belirtti.
       Beyşehir Gölü sularının BSA kanalından Konya Ovası’nı besleyen Apa barajına ulaştırıldığını vurgulayan Tan, “Asırlardır Konya Ovası’na sularıyla bereket sunan gölümüz yine bölgeye hayat vermeye devam ediyor. Hayata geçirilen derivasyon projesi sayesinde Derebucak yöresindeki Gembos sularının kilometrelerce öteden yönlendirildiği Beyşehir Gölü, bu suları yine kilometrelerce ötedeki ekili alanlara ulaştırıyor. Bu yıl, yağış yönünden Konya bölgesi bereketli bir sezon yaşıyor. Beyşehir Gölü’nün bu sularının ihtiyaç duyulan alanlarda su tasarrufuna da özen gösterilmek suretiyle kullanılmasını temenni ediyor ve bunu bekliyoruz” diye konuştu. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL