ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Makedon Heyet Memnun Ayrıldı.

             BEYŞEHİR – Heyete Cami İmam-Hatibi İsmail Efe, tarihi mekan hakkında bilgiler verdi. Camiye hayran kalan heyetten mekadonyalı hafız tarihi mekanda Kur’an-ı Kerim tilaveti yaptı.    ..

Makedon Heyet Memnun Ayrıldı.

             BEYŞEHİR – Heyete Cami İmam-Hatibi İsmail Efe, tarihi mekan hakkında bilgiler verdi. Camiye hayran kalan heyetten mekadonyalı hafız tarihi mekanda Kur’an-ı Kerim tilaveti yaptı.
             Ziyaretin ardından açıklamada bulunan Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi, İslam Felsefesi ve Türk-İslam Medeniyeti Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Numan Aruç, bu ziyarete Mevlana seferi adını verdiklerini söyledi.
              Makedonya’daki  Türk, müslüman ve burada yaşayan insanları her yıl kafileler halinde Konya’yı ziyaret ettirmeye çalıştıklarını anlatan Aruç, “Geçen sene  başlattık. Abilerimiz, babalarımız, şeyhlerimiz, parti başkanımız bir ekip halinde Konya’ya geldiler. Bu sene ise genç aydınlar, bilim adamı, esnaf ve iş adamlarından oluşan bir grupla geldik. Hepsi Türk bunların” diye konuştu. Gayelerinin Mevlana Hazretleri’ni ziyaret etmenin yanında, manevi olarak kendi iç vesise ve dünyalarını yenilemek, tazelemek ve donatmak olduğunu kaydeden Aruç, şunları söyledi: “Onun ötesinde de milli duygularımızı aynı şekilde zenginleştirmektir. Bu gaye ve hedeften dolayı biz Karaman’ı da ziyaret ettik. Biliyorsunuz Makedonya Türkleri’nin geçmişi, Karaman Türklerinden ve de Konya ile Alanya ve Antalya arassındaki Toros Yörük Türkleri’dir. İşte bu sebeple biz bu ziyaretlere Mevlana Seferi adını verdik. Buraya gelirken kabeye giderken yaşanan heyecanı, sefer heyecanını yaşayarak geldik.İnşallah gelecek yıl da başka bir grup göndereceğiz. Bu anlamda, bizleri burada en güzel şekilde ağırlayan Konya ve Karaman Valilerimize, belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum.”
        Heyet daha sonra Belediye Başkanı İzzet Taşçıyı makamında ziyaret etti. Ziyarette Başkan Taşçı Beyşehir hakkında konuk heyete bilgi verdi. Ziyaretten duyulan memnuniyet anısına konuk heyete Eşrefoğlu cami kabartması hediye edildi. Beyşehir’in simgesi olan tarihi Eflatunpınar Hitit Anıtı ve Havuzu’nu gezdi. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL