Arşiv

Milli Saraylarımız Ayağa Kaldırılacak

BEYŞEHİR – TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı ile Konya Valiliği arasında Gölyaka Mahallesi’nde bulunan Büyük ve Küçük Kubadabad Sarayı kalıntılarının konservasyon, restorasyon ve alanda yapılabilecek kazı işlerinde kullanılmak üzere 5 milyon..

Milli Saraylarımız Ayağa Kaldırılacak

BEYŞEHİR – TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı ile Konya Valiliği arasında Gölyaka Mahallesi’nde bulunan Büyük ve Küçük Kubadabad Sarayı kalıntılarının konservasyon, restorasyon ve alanda yapılabilecek kazı işlerinde kullanılmak üzere 5 milyon liralık bir ödeneğin tahsis edilmesi konusunda imzalanan işbirliği protokolünün ardından, TBMM Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu bölgede yerinde  incelemelerde de bulundu.

İNCELEME GEZİSİNE VALİ DE KATILDI…

Yerinde inceleme gezisine Konya Valisi Muammer Erol, Beyşehir Kaymakam Vekili ve Derebucak Kaymakamı Bülent Ay, Hüyük Kaymakamı Bayram Türker, Derbent Kaymakamı Arif Oltulu, Beyşehir Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Özdemir, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, TBMM Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof.Dr.İlber Ortaylı,  TBMM Genel Sekreter Yardımcısı ve Kurul Üyesi Dr.Yasin Yıldız, Kurul Üyesi Prof.Dr.Nuran Kara Pilehvarian,  Restorasyon ve Teknik Uygulamalar Başkanı Sinan Böcek, Müzecilik ve Tanıtım Başkan Yardımcısı Vekili İlhan Kocaman, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Müze Müdürü Yusuf Benli, daire amirleri katıldı.

“BÜYÜK VE KÜÇÜK SARAY BELLİ MİKTAR FİKİR VERECEK KADAR AYAĞA KALDIRILMASI GÖRÜŞÜLÜYOR”

Beyşehir Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı Botu ile Beyşehir Gölü üzerinden tarihi kazı alanına gelen heyet burada restorasyon ve konservasyon yapılacak Küçük ve Büyük Saraylarda inceleme yaptı.

Programın sonunda  Kurul Üyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nuran Kara Pilehvarian gazetecilere yaptığı açıklamada, heyet üyeleriyle yerinde bir inceleme yaptıklarını belirterek, “Heyetimize restorasyonla ilgili bir proje geldi. Onun üzerine bölgede yürütülen kazı hakkında  Prof.Dr. Ali Osman Uysal’dan bilgi aldık. Sonuçta tabi bu görkemli ve önemli bir saray. Bu sarayın belli bir miktar fikir verecek kadar ayağa kaldırılması görüşülüyor. Konu budur. Restorasyon işlemleri ise herhalde yaza doğru başlar. Şu anda burada önce bir temizleme ve sağlamlaştırma yapılması gerekiyor. Buna bağlı olarak kazı da devam edecek.”dedi.   

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL