ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Öğrencilerden Süper Projeler!

BEYŞEHİR – Bilim Fuarı’nın açılışına Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Özdemir, İlçe Emniyet Müdürü Serdar Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, kurum..

Öğrencilerden Süper Projeler!

BEYŞEHİR – Bilim Fuarı’nın açılışına Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Özdemir, İlçe Emniyet Müdürü Serdar Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, kurum amirleri, okul müdürleri, öğrenci valileri ve davetliler katıldı.
        Kurdela kesilerek açılışın gerçekleşmesinin ardından ilçe protokolü ve katılımcılar fuarda sergilenen projeleri gezdi, öğrencilerden bilgiler aldı. Fuarda en çok ilgiyi “süper çanta”, “kork benden hırsız”, “ambulans geç kalmasın”, “beyninizi tanıyor musunuz?”, “sis perdesi” isimli projeler topladı.
         Proje Koordinatörü İsmail Yapıcı, fuarda 40 projenin sergilendiğini belirtirken, “Aslında TÜBİTAK  bilim fuarı dolayısıyla 25 proje yapmamız gerekiyordu ancak biz bu sayıyı öğrencilerimizin çok istekli olmaları nedeniyle 40’a yükselttik.  40 projemiz de şu anda sergileniyor. Bunların 6-7’si TÜBİTAK tarafından ödüllü olan projelerimiz. Uluslar arası proje yarışmalarına katıldık şimdiye kadar, örneğin uluslar arası genç bilim adamları proje yarışmasında jüri özel ödülü alan projemiz de burada sergileniyor. TÜBİTAK’ın girişimcilik adını verdiğimiz projesinde, sergiye değer bulunan, finale katılan bir projemiz daha var ve bu sene 46’ıncı TÜBİTAK yarışmasına katılarak finale kadar ilerleyen projemiz de var, onları da burada sergiledik”dedi.
         40 proje içerisinde oldukça mükemmel olanlarının var olduğunu dile getiren Yapıcı,  “En önemlisi, projelerimizin asıl amacı bir de global amacı var; yaparak ve yaşayarak öğrenme modelini öğrencilerimize sunmak istedik. Bu projeleri yapabilmek için bir iki ay gibi bir süre içerisinde bayağı bir uğraşı verdiler, üzerinde çok çalıştılar. Yaptığımız projelerin atıl duruma gelmemesine özen gösterdik, sonradan kullanılsın diye üretmeye çalıştık. Öne çıkan ve ilgi çeken projelerimiz de oldu tabiî ki. Örneğin “süper çanta” projesini Avrupa yarışmalarında kullanmayı düşünüyoruz. Önemli bir projedir çünkü, ders metaryeli üreten bir projedir. Eğitim sistemi de genellikle ders metaryelleri üzerine olan projeleri kabul ediyor, TÜBİTAK ışık ve enerji üretimi ile ilgili olan projeleri çok fazla destekleyip AR-GE’leştirdiği için biz bunlar üzerine yoğunlaşmaya başladık. İnanıyorum, çok güzel 7-8 süper proje diyebileceğimiz, isim ve hak alabileceğimiz, AR-GE’leştirebileceğimiz projelerimiz bu sergide var.”diye konuştu.
          Fetullah Bayır Fen Lisesi Müdürü Bilal Alperen ise, büyük ilgi gören bilim fuarının 4 Haziran Perşembe günü akşamına kadar açık kalacağını belirterek, tüm Beyşehirliler’i projeleri görmeye davet etti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL