ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Oltacıların yasak isyanı

            Göle olta atamayan olta meraklıları, Beyşehir Gölü kıyısında festival meydanında toplanarak yol üzerindeki parke taşlarının üzerine olta bıraktı. Ardından alkışlarla olta yasağını protesto etti. Bu yıla kadar yasak dönemde..

Oltacıların yasak isyanı

            Göle olta atamayan olta meraklıları, Beyşehir Gölü kıyısında festival meydanında toplanarak yol üzerindeki parke taşlarının üzerine olta bıraktı. Ardından alkışlarla olta yasağını protesto etti. Bu yıla kadar yasak dönemde olta avına izin verildiğini hatırlatan olta meraklıları, bu yıl böyle bir yasağın neden alındığına anlam veremediklerini belirtti. Eylem esnasında yaptıkları esprilerle gölde tutamadığı balığı, kaldırımda ve yolda tutmaya çalıştıklarını dile getiren Beyşehirli olta tutkunları, “Burada  herhalde pabuç, naylon, pet şişe, çakıl taşı tutacağız. Balığın karaya çıktığını söylediler, karada balık tutmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 2 saattir bekliyoruz, karada balık yok, illaki balık gölde” diyerek, “Geçen yıl olta avcılığı için para vererek olta avcılığı belgesi aldık. 2 seneliğine geçerli süresi olduğunu söylediler. Ama bu yıl bu belge artık geçmiyor. Bize av yaptırmayacaklardı madem bu belgeleri neden verdiler?” şeklinde yetkililere soru yönelttiler.    
            İlgililere seslerini duyurmak için bir araya geldiklerini anlatan olta tutkunlarından Kenan Çorum, “Beyşehir’de bir tekstil fabrikasında güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Her sene bu dönemde iş yerimden izin alarak göl kenarında güzel bir şekilde vakit geçirip temiz hava alıyorduk. Geçen sene belge de aldık 2 sene geçeceğini söylediler. 15 lira verdik aldık, bu sene yasak olacaktı da öyleyse niye verdiler? Biz profesyonel avcı değil, amatörüz. Spor amaçlı olarak göle olta atıyoruz. 
            Tuttuğumuz balık  sayısı da hava iyi olursa, bir ikiyi geçmiyor. Olta göle zarar vermez, göle, balık nesline zarar veren esas ağdır, ığrıpla çekilen ağlardır. 33 senedir göle olta atıyoruz, şimdiye kadar yasak değildi de, şimdi niye oldu. Bunu anlayamıyoruz” ifadelerini kullandı.    
            CHP İlçe Başkanı Sinan Özdemir ise, kendisinin de bir olta meraklısı olduğunu belirtirken, amatör olta avcıları toplantıya çağrılmadan alınan bu yasak kararı ve yasakçı zihniyeti doğru bulmadıklarını söyledi. Olta meraklılarından oluşan grup, tepkilerini dile getirmelerinin ardından olaysız şekilde dağıldı. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL