Arşiv

Özel Öğrencilerin El Emekleri Sergiledi

BEYŞEHİR – Beyşehir’de, özel eğitim gören engelli öğrencilerin bir yıl süresince el emeği, göz nuru dökerek hazırladığı el işi becerileri açılan sergiyle görücüye çıktı.       Beyşehir Kamil Akkanat Özel..

Özel Öğrencilerin El Emekleri Sergiledi

BEYŞEHİR – Beyşehir’de, özel eğitim gören engelli öğrencilerin bir yıl süresince el emeği, göz nuru dökerek hazırladığı el işi becerileri açılan sergiyle görücüye çıktı.
       Beyşehir Kamil Akkanat Özel Eğitim İş Uygulama Okulu’nda, geçtiğimiz yıl eğitim alan 49 engelli öğrencinin günlük hayatta kullanılıp da deforme olduktan sonra çöpe giden fındık, ceviz kabuğu, mandal, boncuk ve peçeteler gibi malzemeleri değerlendirerek hediyelik ve hatıralık süs eşyası haline dönüştürdüğü ürünler, Ali Akkanat Kampüsü’nde görücüye çıkarıldı.
       Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksek Okulu Ekonomi Topluluğu’nun Kamil Akkanat Özel Eğitim İş Uygulama Okulu ile işbirliği halinde düzenlediği sergi programının açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, Beyşehir Belediye Başkan Yardımcısı Kahraman Göksu, SÜ Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aziz Öztürk, İlçe Milli Eğitim Şube Müdür Vekili Yusuf Karadağ, Kamil Akkanat Özel Eğitim İş Uygulama Okulu Müdürü Mustafa Çelik, öğretim görevlileri, ekonomi topluluğu üyesi üniversite öğrencileri ile özel öğrenciler katıldı.
        Kamil Akkanat Özel Eğitim İş Uygulama Okulu Müdürü Mustafa Çelik, sergiyle ilgi bilgi vererek, okulda geçtiğimiz eğitim yılında eğitim gören öğrencilerin yıl içerisindeki derslerinde hazırladığı el işi ve tablo ürünlerini Ali Akkanat Meslek Yüksek Okulu Ekonomi Topluluğu’ndan gelen teklif üzerine, işbirliği içerisinde kampüste sergilediklerini söyledi.
         Kendilerine gösterilen bu hassasiyetten dolayı teşekkür eden Çelik, öğrencilerinin bir yıl boyunca ortaya koydukları eserleri üniversite öğrencileri ile ilçe halkının beğenisine sunup, satışı mümkün olanlardan hatıralık ve hediyelik eşya olarak satışını yaptıktan sonra buradan elde edilen gelirle okul öğrencilerinin bu yılki yapacakları çalışmalarda kullanmak ve yeni ürün ve eserler ortaya çıkarmak amacıyla bu sergiyi açtıklarını dile getirdi.
       Öğrencilerin ortaya koyduğu eserlerin günlük hayatta kullanıldıktan sonra deforme olarak çöpe giden birçok malzemenin kullanıldığını belirten Çelik, “Bu çocuklar, yönlendirildiğinde çok güzel eserler ortaya çıktığını görüyoruz. Fındık, ceviz kabuğundan ve mandaldan süsler veya peçeteden çok güzel süs eşyaları ya da boncuklardan normal mağazalarda yüksek ücretlerle alabileceğimiz hediyelik eşyalarımızı öğrencilerimiz sabırla ve azimle çalışarak ortaya koyabilirler. Bunların tamamı da kendi öğrencilerimizin yaptığı çalışmalardır. Kesinlikle öğretmen arkadaşların ya da diğerlerinin yardımı yok. İlk başlangıçta sadece bir ivme verilmesi, yön, yol göstermesi var. Okulumuzda geçen yıl 49 öğrenciyle başlamıştık, bu yıl ise 105’e ulaştık. Bu eserler, 49 öğrencinin eseri” dedi.
         Ali Akkanat Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aziz Öztürk ise, Öğretim Görevlisi Seyfettin Caner Kuzucu nezaretinde, ekonomi topluluğuna mensup öğrencilerle birlikte kampüste müşterek olarak bir organizasyon yapmak istediklerini belirterek, “Öğrencilerimizin el emekleri göz nurlarının burada sergilenmesini ve özellikle bizim öğrencilerimizle engelli kardeşlerimizin kaynaşmasını istedik. Bunun sonucunda bir nebze de katkımız, yardımımız olabilirse bundan büyük mutluluk duyacağız. İnşallah güzel bir şeye vesile oluruz. Bu işbirliğinin de devamını sağlayacağız. Bundan sonra sürekli diyalog halinde olup, Türkiye’nin dört bir yanından gelen kardeşlerimizle Beyşehir’deki engelli kardeşlerimizi de kaynaştırmak istiyoruz” diye konuştu.
        Konuşmaların ardından sergilenen ürünleri satın alarak çalışmaya katkı sunan katılımcılar, eserleriyle birlikte öğrencilerle hatıra fotoğrafları çektirdi.
        Özel öğrenciler, sergi için geldikleri kampüste meslek yüksekokulunun bazı sınıflarını da ziyaret ederek yüksekokul öğrencileriyle buluştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL