ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Sağlık Çalışanlarından, Sağlıkta Şiddete tepki

BEYŞEHİR – Beyşehir Devlet Hastanesi önünde Sağlık Sen Beyşehir İlçe Başkanı Talip Akbulut, Sedikanın Hastane Temsilcisi Muzaffer Yapıcı ve sağlık çalışanları  biraraya gelen Sağlık Sen Konya İl Başkan Yardımcısı Mesut Can, yaptığı açıklamada,..

Sağlık Çalışanlarından, Sağlıkta Şiddete  tepki

BEYŞEHİR – Beyşehir Devlet Hastanesi önünde Sağlık Sen Beyşehir İlçe Başkanı Talip Akbulut, Sedikanın Hastane Temsilcisi Muzaffer Yapıcı ve sağlık çalışanları  biraraya gelen Sağlık Sen Konya İl Başkan Yardımcısı Mesut Can, yaptığı açıklamada, sendika olarak şiddeti kesinlikle kabul etmediklerini belirterek, “Daha dün ilçemizde 112 ekibine hunharca saldırılmış ve bir arkadaşımız yaralanmıştır.”dedi.
       Bugüne kadar özelde sağlıkta şiddet genelde ise toplumsal şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların ötelenmesi ile yarın başka illerde başka bir doktor, hemşire, sağlık çalışanının da mağdur olmasına neden olacağını savunan Can, “Zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin daha iyi sağlık hizmeti vermek adına zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin hizmet veren, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet asla kabul edilemez. Sağlık Sen olarak her an ölümle burun buruna gelen, hayat kurtarma mücadelesi verirken şiddete maruz kalarak bir yandan da hayatlarını kaybetme riskiyle görev yapan tüm sağlık çalışanları adına son derece endişeliyiz. Her zaman dile getirdiğimiz gibi Sağlık Bakanlığı bu konuya proje ve kampanyanın sosyal ortakları ile birlikte daha fazla eğilmelidir. Bundan sonra yaşanacak bu olayların önüne geçilmesi için önlem ve uygulamalar acil olarak hayata geçirilmelidir Toplumsal şiddetin boyutlarının yansıması olarak sağlık alanında ortaya çıkan bu tür menfur olaylar için gerekli yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Ülke insanımız için 7 gün 24 saat kutsal bir görevi yerine getiren sağlık çalışanlarımıza uygulanan şiddeti halkımızın da tasvip etmediği muhakkaktır. Su olayları gerçekleştiren sağlıksız zihniyetlere karşı ülke insanımız da tepkisini ortaya koymalıdır.”dedi.
        Can, ayrıca açıklamasında, 2015 yılının yıpranma payının hayata geçtiği, ek ödemelerin ise emekliliğe yansıtılmasının mücadelesi yılı olarak geçeceğini de belirterek, bu konudaki beklentileriin de bu yıl içerisinde hayata geçmesini arzu ettiklerini dile getirdi.
        Talepleri ile ilgili olarak gelinen noktayla ilgili gelişmeleri de  aktaran Can, yıpranma payı konusunda ilgili bakanlık ve kurumların çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Yıpranma payı Bakanlar Kurulu ve ilgili platformlarda ele alınmaktadır. En kısa sürede bu sözün hayata geçmesi için çalışıldığını biliyor ve konuyu takip ediyoruz. Bütün sağlık çalışanları 2015 yılı içinde yıpranma payına kavuşmalıdır.”dedi
        Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmamasının da sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından birisi olduğunu aktaran Can, yıpranma payı ile birlikte 2015 yılında bu sorunun da çözüme kavuşması için mücadele edeceklerini söyledi. Can, lisans tamamlama ile ilgili olarak ise, “Bir meslek grubuna yönelik lisans tamamlama konunda özel yasanın çıkmasını Sağlık Sen sağlamıştır. Bu başarı, bu zafer Sağlık Sen’indir. Çıkan yasanın uygulanması konusunrda hem Sağlık Sen’in, hem de Sağlık Bakanlığı’nın YÖK’le görüşmeleri sürüyor. Bu yıl içerisinde planlamanın yapılması ve gelecek eğitim yılında da lisans tamamlamanın hayata geçmesini bekliyoruz. Bir başka konu olan kreş hususu ile ilgili olarak ise bakanlığımız  bir genelge yayınladı ve kreş bulunmayan sağlık kuruluşlarına kreş açılması talimatını verdi. Bakanlığımızla yaptığımız görüşmelerde,  yeni yapılaak tesislerin projesine mutlaka kreş eklenmesi yönünde bir uygulamanın hayata geçmesini sağladık”dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL