TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 341.426
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 24.114
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 186
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 24.403
Arşiv

Sazan bereketi

  BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü’nde 15 Haziran itibariyle su ürünleri avlanma yasağı son buldu. Gölden geçimini su ürünleri avı yaparak sağlayan balıkçılar hafta sonundan itibaren teknelerini göle indirirken, ağlarını sulara..

Sazan bereketi

 

BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü’nde 15 Haziran itibariyle su ürünleri avlanma yasağı son buldu. Gölden geçimini su ürünleri avı yaparak sağlayan balıkçılar hafta sonundan itibaren teknelerini göle indirirken, ağlarını sulara serdi.

Balıklarla dolan ağları toplayabilmek için sabahın erken saatlerinde tekrar göle açılan balıkçılar, yeni sezonun ilk balıklarını sahile taşımaya başladı.

Sahilde kasaların tamamı sazan balığıyla dolarken levrek çıkmadı.

Beyşehirli balıkçı Abdullah Kurt, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çuma günü saat 17.00 itibariyle teknelerin göle açıldığını ve ağların atıldığını vurgulayarak, “Cumartesi günü sabah da ağlara vuran balıklar sahile gelmeye başladı. Şöyle bir durum var; kıyıda balık durumu biraz daha iyi ama açıktan gelen teknelerin balığı az. Şu anda sazan var, levrek yok gölde. İri sazan balığı beklememize rağmen şu an tutulan balıklar orta büyüklükte. Ama inşallah yine daha sonra çıkacak.Bu konuda gelecekle ilgili ümitlerimiz yüksek, hiç umutlarımızı yitirmedik. İleride levrek de gözüküyor. Şu an küçük olduğu için tutamadık ve tutmayacağız. Göl su seviyesi yükseldi, tek sıkıntımız tekneleri barındırmak. Tekneleri de açığa kancalıyıp barındırıyoruz. Ama bir karayel çıktığında bir tekne kalmıyor hepsini batırıyor.”dedi.

Beyşehirli bir başka balıkçı Ali Özel İse, yeni sezonun ilk gününün verim yönünden güzel geçtiğini belirterek,şunları kaydetti: “Ben aşağı yukarı 7-8 yıldır göle girmiyorum. Ama 80’li yıllardan beri göldeyim, istakozun da diğer türlerin de olduğu dönemleri iyi biliyorum. Şu an göl şiş, eski seviyesini andırıyor. Sazan balığı var, levrek gözükmüyor, gümüş balığı ise para etmez tutulmuyor. Gölün durumu iyi, gelecekten umutluyuz. Gölün şişmesi, eski günleri andırması güzel. Balık alanı da çok genişledi.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL