ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Tarlada balık avladılar

         BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü’ndeki doluluk oranının artması kıyıdaki birçok ekili tarım alanlarını sular altında bıraktı. Yaşanan bu durum, ekonomik kayıp yaşayan çiftçileri üzerken, olta meraklılarını sevindirdi. Sadece olta..

Tarlada balık avladılar

 

       BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü’ndeki doluluk oranının artması kıyıdaki birçok ekili tarım alanlarını sular altında bıraktı. Yaşanan bu durum, ekonomik kayıp yaşayan çiftçileri üzerken, olta meraklılarını sevindirdi. Sadece olta ile levrek avına izin verilen Beyşehir Gölü’nde soluğu kıyı kesimlerdeki sular altında kalan tarlalarda alan olta tutkunları, olta atarak balık avlamaya başladı. Bazı olta tutkunlarının tarla ortasında sığ sularda gezinen balıkları eliyle yakalaması renkli görüntüler oluşturdu.
        Çiftçi Adem Erdoğan, tarım alanının göl sularıyla dolduğunu ve balıkların da tarlalara yayılıma geldiğini söyledi. Ekinlerin yetişkin durumda olduğu için balıkların karınlarını doyurmak için bu alanlara akın ettiğini ifade eden Erdoğan, ”Elma bahçem de balıklara şu an yaşama alanı olmuş durumda” dedi.
        Ekin tarlasına olta atarak balık tutmaya çalışan olta tutkunu Osman Keçe (60) de yakaladığı balığı gazetecilere göstererek, ”Şu anda ekin tarlasındayız. Hem piknik yapıyoruz, hem de olta atma şansı buluyoruz. Hayatımda ilk defa bir tarlada balık tutuyorum. Tarlada balık avlamak çok heyecan verici bir duygu” diye konuştu.
        Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Adem Metli ise üreme mevsimi olması nedeniyle balıkların yumurta bırakmak için otların içerisine ve sığ kesimlere geldiğini söyledi. Kıyıdaki ekili alanların sular altında kalmasıyla tarlalarda balık görüldüğünü anlatan Metli, ”Balıklar yavrusunu atmak için biraz daha kenara açılmış. Oralarda o yüzden balık gözüküyor” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL