ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Yiğitler Şehit, Deyişler Şahit

BEYŞEHİR – Beyşehir’de, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı anısına, “Yiğitler Şehit Deyişler Şahit Çanakkale Zaferi ve Gençlik” konulu bir söyleşi düzenlendi.       Çanakkale savaşlarının 101…

Yiğitler Şehit, Deyişler Şahit

BEYŞEHİR – Beyşehir’de, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı anısına, “Yiğitler Şehit Deyişler Şahit Çanakkale Zaferi ve Gençlik” konulu bir söyleşi düzenlendi.
       Çanakkale savaşlarının 101. yılı anısına Beyşehir Selçuk Üniversitesi (SÜ) Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesinde düzenlenen söyleşide konuşan SÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muşmal, salondakilere Çanakkale’de yaşananları anlattı.
       Düzenlenen programa Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Zerenler, SÜ Huğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Arslan, dekan yardımcıları, akademisyenler ile çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.
       Arşivlerdeki, Çanakkale’de şehit düşen askerlerin yazdığı mektuplarla karşılaştığında, o günü tamamlayamadığını belirten Muşmal, “Yani o gün benim için çok ciddi bir acı içerisinde geçiyor. Bir şehidin mektubuna dokunduğumda, okuduğumda. Çünkü arşivlerdeki mektuplar baktığımızda maalesef ki adreslerine ulaşmamış mektuplar” dedi.
        18 Mart 2015 tarihinin deniz zaferinin kazanıldığı ancak savaşın bittiği tarih olmadığını vurgulayan Muşmal, asıl savaşın bu tarihten sonra başladığını söyledi.
         Muşmal, “Yani bizim bugün 253 bin şehit bahsini açtığımızda deniz zaferi sırasında yaşadığımız bir kayıp olmadığını, bunun 21-22-23 Nisanla birlikte başlayan kara savaşları sonrasında ortaya çıkan ciddi bir kayıp olduğunu hatırlatmakta fayda var” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL