Arşiv

Beyşehir Siraz Balığı için Çalıştay

         BEYŞEHİR-Çalıştayın açılışında, projeyi üstlenen firma tarafından arazide yürütülen teknik çalışmalar hakkında bilgi verildi.          Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Yılmaz Kocaman, Ali Bilir otelde..

Beyşehir Siraz Balığı için Çalıştay

         BEYŞEHİR-Çalıştayın açılışında, projeyi üstlenen firma tarafından arazide yürütülen teknik çalışmalar hakkında bilgi verildi.
          Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Yılmaz Kocaman, Ali Bilir otelde gerçekleştirilen çalıştayda yaptığı konuşmada, nesli kaybolmaya yüz tutan siraz balığı türünün Konya sınırlarında bulunan yaşam alanının korunmasına yönelik eylem planı hazırlanmasıyla ilgili çalıştay düzenlendiklerini söyledi.
         Kocaman: “İnsanoğlu olarak eğer başlangıçta bu tür endemik türlerin kaybolmasına zemin hazırlayan şartları oluşturmamış olsaydık, bugün bu toplantıyı yapıyor olmayacaktık. Başlangıcını da yapan biziz, bunu başlatan da. Problemi ortaya çıkaran insan olarak çözecek olan yine biziz.” 
         Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilgiler Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahrettin Küçük ise yürütülen çalışmanın teknik kısımları ile ilgili bilgiler verdi.
         Tür eylem planının tanımını yapan, projenin amacı ile ilgili bilgiler aktaran Küçük, amaçlarının Konya iç suları balık faunasının kayıtlara göre tanımlanması, siraz balığının popülasyon yoğunluğu ve habitat özelliklerinin belirlenmesi olduğunu dile getirdi.
         Küçük, bu planın, Türkiye genelinde iç su balıkları üzerine hazırlanmış ilk plan olması açısından önemli bir örnek teşkil ettiğini vurguladı.
         Toplantıya, Orman ve Su işleri 8. Bölge müdürü Yılmaz Kocaman Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Derebucak Kaymakamı Bülent Ay, Hüyük Kaymakamı Bayram Türker, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Milli Parklar Şefi Mehmet Şener, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, akademisyenler, kurum amirleri ve uzmanlar katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL