ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Göl Kamıştan Temizleniyor

  BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü’nde su seviyesinin yükselmesi ile oluşan dalgalar ve rüzgarların açıklardan koparıp sürüklemesiyle kıyılara vuran çürük kamış ve sazları temizleyen makine gölde mesai yapmaya başladı. Beyşehir Belediyesi..

Göl Kamıştan Temizleniyor

 

BEYŞEHİR – Beyşehir Gölü’nde su seviyesinin yükselmesi ile oluşan dalgalar ve rüzgarların açıklardan koparıp sürüklemesiyle kıyılara vuran çürük kamış ve sazları temizleyen makine gölde mesai yapmaya başladı. Beyşehir Belediyesi kademelerinde göl için özel olarak yapılan kamış toplama makinesi, kıyıdaki atık ve çöpleri de temizleyebiliyor.

Beyşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Metin Öz, yaptığı açıklamada, Belediye’nin kademesinde yaklaşık bir yıl önce imal edilen ve göl sularına bugünden itibaren indirilen yeni kamış temizleme makinesi hakkında bilgi verdi.

İlk kez çalıştırdıkları makineyi Beyşehir Belediyesi’nin icat ettiğini, sanayi sitesindeki bazı esnaflardan da hizmet alımı ve bilgi paylaşımı yapılarak imal edildiğini anlatan Öz şu bilgileri verdi:

“Adana ilinde benzer bir makineden esinlenerek ortaya çıkardığımız kamış temizleme makinesi, suyun tabanında yarım metreye kadar sazları biçebiliyor ve toplayabiliyor. Açıklarda ve sazlık kesimlerde rüzgarın ve oluşan dalgaların etkisiyle koparak kıyılara vuran bu çürük saz ve kamışları toplayarak traktörler vasıtasıyla çöp toplama merkezine gönderiyoruz. Suların yükselmesi ile oluşan bu çürük sazlar kıyılarda çok hoş olmayan görüntüler yaratıyor. Hem bunun önüne geçmek, hem de daha temiz bir kıyı için başlattığımız çalışmalar ihtiyaç durumuna göre önümüzdeki günlerde de devam edecek.”

Metin Öz, göl kıyılarında başlatılan çalışmalarla birlikte ilkbahar mevsiminin gelmesi sonucu sahilde de temizlik faaliyeti yürüttüklerini belirterek, “Alaaddin Keykubat Adası, köprüsü ve sahil kesimi ile kültürpark alanında itfaiye ile su sıkarak bahar temizliği yürütüyoruz. Amacımız; insanlara  sahil kesim ve parklarımızda daha temiz bir ortam sunabilmek.”dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL