ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Her koltuğa bir kitap

          BEYŞEHİR – Beyşehir ilçesinde yolcu taşıma faaliyeti yürüten işletmelere ait araçlarla yolculuk yapanlara ‘Okumanın yaşı ve yeri yoktur, yeter ki iste’ sloganından hareketle kitap okutmak,..

Her koltuğa bir kitap

          BEYŞEHİR – Beyşehir ilçesinde yolcu taşıma faaliyeti yürüten işletmelere ait araçlarla yolculuk yapanlara ‘Okumanın yaşı ve yeri yoktur, yeter ki iste’ sloganından hareketle kitap okutmak, kitap okumayı sevdirmek ve yolcuların boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak amacıyla “Her koltuğa bir kitap” kampanyası başlatıldı. Kampanya çerçevesinde otobüs ve minibüslerin koltuklarına yolcuların seyahat süresinde okuyabileceği roman, hikaye, dergi ve broşür gibi değişik materyal ve çeşitli kitap, kitapçıklar bırakıldı. Beyşehir Kaymakamlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Halk Kütüphane Müdürlüğü’nün işbirliği ile organize edilen kampanya Beyşehir Otogarı’nda düzenlenen törenle başladı. Törene Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Beyşehir Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Özdemir, Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Macit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Taşdelen, Halk Kütüphanesi Müdürü Kemal Yeşilyurt, daire amirleri, yolcu taşıma firması yetkilileri ile otogarda seyahat için bulunan vatandaşlar katıldı.
Beyşehir Kaymakamı Başıbüyük, yaptığı konuşmada, Türk toplumunda süregelen okuma alışkanlığının olmadığı, boş zamanlarını iyi değerlendiremediği yönünde sürekli eleştiriler yaptıklarını anımsattı, Başıbüyük, “Bu eleştirilerin içeriğini doldurabilmek için zaman zaman valiliklerimizce ve kaymakamlıklarca değişik kampanyalar yürütülüyor. Mesela, sabahları derse başlamadan önce okullarda 20 dakika kitap okuma saati olması, parkta kitap okuma programı, buna benzer etkinliklerde bulunuluyor. Bu etkinlikler tabii ki bir anda sonuç verecek, yüzde yüz okuma aşığı yapacak etkinlikler değil ama zaman içerisinde bu yetişen yeni neslin olgunlaşmasıyla birlikte okuma alışkanlığının gelişeceğini ve okuma alışkanlığı ile birlikte de halkımızın kültürel düzeyinin bilimsel alana ilgi duyma düzeyinin artacağını, yetişmiş olgun ve kültürlü bir toplumun elde edileceğini düşünüyoruz” dedi.
         Kaymakam Başıbüyük, Beyşehir Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Özdemir tarafından ortaya atılan bu düşüncenin proje haline dönüştürülerek, kurumların güçlerini bir araya getirecek bir sinerji oluşturarak, ilçe genelinde okuma alışkanlığını geliştirebilme adına böyle bir kampanyayı düzenlediklerini belirtti. Başıbüyük, “Bizim ilçemizde bin civarında koltuğa sahip taşıma işi yapan taşıyıcı arkadaşlar var. Bunlardan bir kısmı ilçemiz kasaba köylerine, bir kısmı ilçeden il merkezine gidiyor. Biz bu koltuklara birer tane dergi, kitap gibi okuma materyali bırakalım, yolculuk yapan insanların yolculuk süresince ilgi duyup okumasını geliştirelim diye bir program geliştirdik ki, bugün burada başlatacağız. Buradan ile hareket eden araçların koltuklarına okunacak materyalleri bırakacağız. Halkımızın ilgisine sunacağız. Yolculuk yapan arkadaşlarımız elbette yolculuğun bitim süresine kadar oraya bırakılan kitabı, broşürü ya da derginin tamamını baştan sona okumayabilir. Ama en azından merak edip göz atar ve okumanın olabileceğini, eve gidince de bir dergi alıp okuyabileceğini ya da yolda bazı konuları, bazı bölümleri dergi ya da kitap içerisinde bazı kısımları okuduktan sonra içine bir okuma aşkı, okuma şevki düşebileceğini ümit ediyoruz. Dolayısıyla bu kampanyamızı burada başlatırken halkımızın, taşıyıcı firmaların, kamu kurumlarımızın ve basınımızın büyük desteğini görüyoruz. Bu gayretler inşallah birleşerek büyük bir güç olup halkımızın, insanlarımızın okuma alışkanlığını kazanarak boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendireceğini ümit ediyorum” diye konuştu. 
Beyşehir Belediye Başkanı Özaltun ise, kendisinden önce başlayan bu tür güzel sosyal faaliyetlerin bundan sonra da artarak devam edeceğini vurgulayarak, “Biz de Beyşehir Belediyesi olarak ne kadar katkıda bulunacaksak, elimizden gelenin bu süreçte bu kampanyaya dahil olabilme adına şunu söylüyorum, geçmişte Beyşehir Belediyesi broşürümüz yapıldı, biz de bu kampanyaya dahil olma adına artık 6 ayda bir bu broşürü zenginleştirerek bir dergi haline getireceğiz. Bu dergi, Beyşehir’imizin daha geniş çapta tanıtan hem de Beyşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetleri halkımıza tanıtan hem de Beyşehir’imizi, Konya’ya Türkiye’ye ve yurtdışından gelen turistlere tanıtan bir dergi olacak” dedi. 
          Konuşmaların ardından Kaymakam Başıbüyük ve projeye destek veren kurumların amirleri Konya’ya seyahat eden yolcu otobüsü ve yolcu minibüslerindeki yolculara kitap dağıttı. Kampanya kapsamında ilk etapta yolcu taşıyan araçların her koltuğuna değişik birer kitap bırakıldı. 
          Kampanya seyahat eden yolcuları da sevindirdi. Böyle bir kampanyanın düzenlenmesine sevindiklerini dile getiren yolcular, seyahat esnasında koltuklara bırakılan kitapları okuyacaklarını söylediler. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL