ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Jandarma anız yakanları tesbit ediyor

BEYŞEHİR-Beyşehir ilçesinde tarlasında yasak olmasına rağmen anız yakanlar cezasız kalmıyor. Jandarma ekipleri, tarlasında anız yakanları yürüttüğü çalışma sonucu tek tek tesbit ederek cezai işlem uygulanmasını sağlıyor. Beyşehir’de hasat sezonunun geride..

Jandarma anız yakanları tesbit ediyor

BEYŞEHİR-Beyşehir ilçesinde tarlasında yasak olmasına rağmen anız yakanlar cezasız kalmıyor. Jandarma ekipleri, tarlasında anız yakanları yürüttüğü çalışma sonucu tek tek tesbit ederek cezai işlem uygulanmasını sağlıyor.

Beyşehir’de hasat sezonunun geride kalmasının ardından hız kazanan anız yakılması olayları Eylül ayının sonlarına gelinmesine rağmen zaman zaman devam ediyor.

Bu yıl anız yakılması olaylarının önüne geçmek için uzun zamandan beri seferber olan Beyşehir İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri,  yasağa uymayanları tesbit edebilmek için teknolojik imkanlardan da istifade ediyor.

Anızların yakılarak toprak içerisinde bulunan canlılara verilen zararın önlenmesi, hava ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için anız yakılması olaylarına karşı çalışma başlatan Jandarma ekipleri, ilçeye bağlı sadece 3 ayrı yerleşim birimlerinde 98 farklı kişiye ait tarlanın yakılarak ateşe verildiğini belirleyince harekete geçti.

Jandarma timleri, Tarım ve Kadastro teşkilatlarından da teknik destek alarak anız yakanların tesbiti için ortak çalışma başlattı. Yanan ve etrafı 5-10 metre sürülerek güvenlik çemberine alınmayan tarlaların tesbiti için kolları sıvayan Jandarma timleri, Kadastro Müdürlüğü’nün GPS küresel konumlama cihazı ile koordinat belirlemesi yaparak arazinin kim ya da kimlere ait olduğunu belirliyor. Bununla da sınırlı kalmayan Jandarma timleri, saptanan arazilerin sahiplerinin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün destekleme  listesinde yer alıp almadığını da tesbit ediyor. 

Ardından tarlasına emniyet şeridi çekmeyenlere İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlügü tarafından 182 liralık  idari para cezası işlemi uygulanıyor.

Tarlasını yakarken suçüstü yapılan kişilere dekar başına 33,83 liralık para cezası uygulanırken, bu cezanın ise İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından kesildiği belirtiliyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL