ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Kene ve süneyle biyolojik savaş

          DEREBUCAK-Derebucak ilçesinde başlatılan çalışmalarla keklik sesleri yeniden yükselmeye başlayacak. Derebucak ve Seydişehir ilçelerinde dün bin kınalı keklik doğadaki yeni yaşam alanlarına kavuştu. Konya Orman ve..

Kene ve süneyle biyolojik savaş

 

        DEREBUCAK-Derebucak ilçesinde başlatılan çalışmalarla keklik sesleri yeniden yükselmeye başlayacak. Derebucak ve Seydişehir ilçelerinde dün bin kınalı keklik doğadaki yeni yaşam alanlarına kavuştu.

Konya Orman ve Su İşleri 8.Bölge Müdürlüğü, Konya,  Nevşehir, Karaman ve Aksaray illerinde kene ve süneyle biyolojik mücadele kapsamında 4 bin 500 kınalı kekliği doğayla buluşturdu.

Konya’da ise Ereğli İlçesi’nde 400, Derebucak ve Seydişehir ilçelerinde bin kınalı keklik doğaya salındı.

Derebucak  ilçesinde doğayla kınalı kekliklerin buluşturulması Orman ve Su İşleri 8.Bölge Müdürlüğü Konya İl Şube Müdürü Mehmet Özdemir, Derebucak Kaymakamı Oktay Ateş, Derebucak İlçe Belediye Başkanı Bahattin Özdemir, Beyşehir Milli Parklar Şefi Mehmet Şener nezaretinde gerçekleştirildi.

Orman ve Su İşleri 8.Bölge Müdürlüğü Konya İl Şube Müdürü Mehmet Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2012 yılı keklik programı çerçevesinde 8.Bölge Müdürlüğü’ne toplam 4 bin 500 kınalı keklik tahsisi yapıldığını vurgulayarak, “Kahramanmaraş Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Çiftliği’nden getirilen kınalı kekliklerden 750’si bölge müdürlüğümüz görev alanı içerisinde bulunan Nevşehir, 750’si Aksaray ve 750’si ise Karaman illerinde doğaya salınmıştır.  Kınalı kekliklerin geriye kalan kısmı ise Konya ilimizde doğayla buluşturulacaktır. Bunlardan 400’ünü dün Ereğli ilçemizde doğaya yerleştirdik.Bugün ise Derebucak ve Seydişehir ilçelerimizde toplam bin kınalı kekliği doğayla buluşturuyoruz.”dedi.

KENE VE SÜNEYLE KEKLİKLE MÜCADELE…

Türkiye’de son dönemde kene ile ilgili yaşanan bir sıkıntının sözkonusu olduğunu, doğaya salınan bu kekliklerin keneyle beslenerek aynı zamanda biyolojik bir mücadele yapılmış olacağına da vurgu yapan Özdemir, şunları kaydetti:

“Aynı zamanda kekliğin süne ile mücadele kapsamında da büyük bir görevi var. Biz bu keklikleri doğaya saldığımızda 10-15 gün süreyle korunmaları büyük önem arz ediyor. Hayvanlar çiftlik şartlarında yetiştiği için bunların doğaya uyumu için Bozdağ Yaban Koyun Sahası’nda voyeur sahası yaptık. Bir hafta kadar bu hayvanların doğaya alışmasını sağladık.Bölge insanımızın, doğa dostu avcı dernek üyelerimizin bu hayvanların korunması konusunda verecekleri destekleri büyük önem taşıyor.”

Derebucak Kaymakamı Oktay Ateş ise, Derebucak’ta geçtiğimiz yıl da 500 kadar kınalı kekliğin doğayla buluşturulduğunu anımsatarak, “Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İnşallah avcılık derneği, belediyemiz ve bizler doğa korumacılar olarak bu kekliklerimizi topluca koruyacağız ve doğaya uyumunu sağlamaya çalışacağız. Bu keklikler hem kene ile mücadelede, hem de doğadaki yükselmeye başlayan sesleri ile vatandaşlarımıza moral olacak.”diye konuştu.

Derebucak Belediye Başkanı Bahattin Özdemir de, ormanın sadece ağaçtan ibaret olmadığını, kendi flora, fauna ve yaban hayatı ile beraber daha güzel olduğuna vurgu yaparak, “Biz ilçemizde 30-40 öncesinin özlemi içerisindeyiz.  O nedenle bu etkinliği yapan bakanlığımız ve bölge müdürlüğümüz yetkililerine çok teşekkür ediyoruz. İki yıldır bu işi bölgemizde gerçekleştiriyorlar. İnşallah çok güzel olacak diye düşünüyorum. Tabiatta keklik sesleri arasında yaşamak daha da güzel olacak” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL