ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Leyleklere Yeni Yuva

          BEYŞEHİR – Yörenin sembolü olan ve leyleklerin ilkbahar ve yaz dönemi mesken olarak kullandığı, şimdilerde ise daha sıcak ülkelere göç etmeleri nedeniyle sessizliğe bürünen leylekler..

Leyleklere Yeni Yuva

 

        BEYŞEHİR – Yörenin sembolü olan ve leyleklerin ilkbahar ve yaz dönemi mesken olarak kullandığı, şimdilerde ise daha sıcak ülkelere göç etmeleri nedeniyle sessizliğe bürünen leylekler vadisinde, Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğü ile Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından müşterek yürütülen toplum yararına çalışma projesi kapsamında temizlik ve bakım çalışması yürütülüyor. Leylekler vadisindeki çalışmalara yörede yaşayan 21 işsiz vatandaş katılırken, diğer yandan ahşaptan yapılan yeni leylek yuvaları da mekanda yer alan ardıç ağaçlarının üzerine konuluyor.

            Yeşildağ beldesinin eko turizm mastır planı kapsamında Beyşehir Gölü Milli Parkı’nın ana planı içerisinde yer aldığını ifade eden Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Duran, bu plan dâhilinde başta leylekler vadisi olmak üzere yeşil dokusu ve yapısıyla görülmeye değer doğal yaşam alanı ve güzellikler bulunduğunu kaydetti.

            Duran, “Bizim için de doğal yaşamın bir parçası olan ve biyo çeşitlilikte çok önemli bir değere sahip olan bu bölgenin özellikle anılan dönemde göçmen kuşlar için çok uygun beslenme ortamı sunması, bölge insanının da sahip çıkması ve koruması sebebiyle leyleklerin mesken edinmiş oldukları bir alandır. Buradaki asırlık ağaçlara gelen göçmen kuş leylekler, uzun yıllardır bu alanları kullanıyor. Ardıç ağaçlarını kullanma sebebi; uzun yıllar itibariyle tepe çatılarının çökmesi nedeniyle, bu tepe çatısının üzerine bölgeden bulduğu kamış, bağ, dal, bez parçası gibi metaryalleri getirip yuva kuruyorlar. Gördüğünüz gibi bu bölgenin metaryelleri. Zaman zaman sayıları azalsa da buraları unutmuyorlar. Ama, buradaki yuvaları yeterli görmüyoruz. Biz, yeni yuvalarla bunu taklit ediyoruz. Bugün bu leyleklerin yapmış olduğu yuvaları taklit ederek, yuva sayısını artırmak ve buradaki leylek sayısını, popülasyonunu artırmaya yönelik bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

            Yeşildağ Belde Belediye Başkanı Mustafa Ünlü ise, leylekler vadisinin bugüne kadar yeterince tanıtılmadığını düşündüklerini dile getirerek, bundan sonra hayata geçirilecek yeni projelerle daha iyi tanınacağına inandıklarını ifade etti. Ünlü, vadideki ardıç ağaçlar üzerine yaptıkları 30 ahşap yuvayı yerleştirmeye başladıklarını, bu sayıyı 60’a çıkarmak istediklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL