Arşiv

Savaş Gemisi Beyşehir’de “Müze” Olacak

BEYŞEHİR – Emektar savaş gemisi Beyşehir Gölü’nde “müze” olacak- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeyken atıl kalan savaş gemisi, müze olması için Beyşehir Gölü’ne indirildi- Beyşehir Belediye Başkanı Özaltun: “Konya’nın denizi olan..

Savaş Gemisi Beyşehir’de “Müze” Olacak

BEYŞEHİR – Emektar savaş gemisi Beyşehir Gölü’nde “müze” olacak- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeyken atıl kalan savaş gemisi, müze olması için Beyşehir Gölü’ne indirildi- Beyşehir Belediye Başkanı Özaltun: “Konya’nın denizi olan Beyşehir Gölü’nün derin sularıyla buluşan gemimiz kısa süre içerisinde müze haline getirilecek.
       İsmi de Beyşehir Deniz Müzesi olacak” Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeyken ihtiyaç fazlası hale gelen bir savaş gemisi, deniz müzesi olarak kullanılmak üzere İzmir Alsancak Limanı’ndan Türkiye’nin en büyük tatlı su gölünün bulunduğu Beyşehir’e getirildi.Özel bir taşıma firmasının tır aracına yüklenerek yola çıkan 46 yolcu kapasiteli, 50 ton ağırlığındaki gemi, karayolunda 36 saat süren bir yolculuğun ardından Beyşehir’e ulaştı.
         Göl kıyısındaki Vuslat Parkı’nda, Beyşehir Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı yanındaki sahile vinçler tarafından indirilen savaş gemisinin Beyşehir’de deniz müzesi olarak hizmet vereceği belirtildi.
         Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyşehir’i her zaman farklı noktalarda tanıtacaklarını söylediklerini, bu vesileyle Uzunada Deniz Komutanlığı’nın ihtiyaç fazlası bir gemisini talep ettiklerini ifade etti.Geminin İzmir’den yola çıkıp yaklaşık 850 kilometre yol kat ettiğini belirten Özaltun, “Beyşehir’e gelen gemi, Alay Beyi isimli Deniz Kuvvetleri’nin ilk gemilerinden. İzmir Torbalı’da personel taşımacılığı yapan yaklaşık 45 kişilik yolcuyu adaya taşıyan bir gemiydi. Konya’nın denizi olan Beyşehir Gölü’nün derin sularıyla buluşan gemimiz kısa süre içerisinde müze haline getirilecek. İsmi de Beyşehir Deniz Müzesi olacak” dedi.- Gemi, çok amaçlı dershane olacak Özaltun, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşerek gemiyi denizcilik ve Beyşehir tarihi derslerinin verileceği bir dershane olarak da kullanmak istediklerini aktardı. İlçe halkı ve ziyaretçilere farklı fotoğraflar çekebileceği alanlar oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Özaltun, şunları kaydetti: “Şu anda, gemimiz kontağını çevirdiğiniz zaman hala hareket edebilecek durumda ama biz sadece deniz müzesi yapmak amacıyla getirdik. Ulaşım için de Beyşehir merkez, Kurucuova, Gölyaka, Akburun gibi mahallelerimize çok yakında feribot seferlerimiz başlayacak.
       Bu arada Üzümlü ve Huğlu mahallelerimize yerleştirmeyi planladığımız tankları, kısa bir süreliğine parklarımıza yerleştirmiştik. Ama öyle bir talep gördü ki vatandaşlar fotoğraf çektirip sanal alemde paylaşıyor. Paylaşımlar rekor kırıyor. Eğer vatandaşlarımız tankların parkta kalmasını isterlerse tanklar parkımızda kalacak.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL