ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Vanlı Gazeteciler Beyşehir’e Hayran Kaldı

BEYŞEHİR – Konya Gazeteciler Cemiyeti ve Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’nin müşterek olarak düzenlediği, Başbakanlık Basın  Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün de (BYEGM) destek verdiği 3 gün süreli  “gazeteci değişim programı” çerçevesinde..

Vanlı Gazeteciler Beyşehir’e Hayran Kaldı

BEYŞEHİR – Konya Gazeteciler Cemiyeti ve Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’nin müşterek olarak düzenlediği, Başbakanlık Basın  Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün de (BYEGM) destek verdiği 3 gün süreli  “gazeteci değişim programı” çerçevesinde Konya’ya gelen Van’da görev yapan gazeteciler, Beyşehir ilçesini de ziyaret etti.
         Beyşehir Belediyesi, organize ettiği programla, Van’dan gelen gazetecileri Beyşehir’de misafir etti, bölgenin tarihi mekanlarını tanıttı.  Beyşehir’de ilk olarak tarihi Eşrefoğlu Camisi’ni  ziyaret eden konuk gazetecilere, caminin imam hatibi İsmail Efe tarafından mekanın tarihçesi hakkında bilgiler verildi. Konuk gazeteciler daha sonra tarihi Eflatunpınar Anıt ve Havuzu’nu  ziyaret etti, ardından Beyşehir Gölü üzerinde düzenlenen yat turuna katıldı. Beyşehir’de uzun yıllar önce kullanılan eski eşyaların sergilendiği ve satışının yapıldığı bir mekanı da ziyaret eden konuk gazeteciler onuruna  Beyşehir Belediyesi tarafından göl kenarında yemek verildi.
         Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, yemek programında yaptığı konuşmada,  organizeye destek vererek Vanlı gazetecileri  Beyşehir’de misafir etmek suretiyle  yörenin tanıtımına katkıda bulunan  Belediye Başkanı Murat Özaltun’a Konyalı basın mensupları olarak  teşekkür ettiklerini belirtti.
         Özdemir,  organizasyonun önce Konya Gazeteciler Cemiyeti ile Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’nin  “Konya-Van kardeşlik projesi’ olarak ortaklaşa  yürütüldüğü  bir program olarak başladığını belirterek, “Biz şimdi bunu  burada Van Gölü-Beyşehir Gölü kardeşlik projesine dönüştürdük. Tabi Van Gölü canavarı Türkiye’nin gündemini, kamuoyunu uzun süre meşgul etti. Biz de arkadaşlara gelirken rica ettik, Van Gölü canavarını getirdiler, biraz önce Beyşehir Gölü’ne bıraktık. Bundan sonra inşallah Van Gölü canavarı işi bitti, Beyşehir Gölü canavarı olacak. Biz de öyle gündeme geliriz diye düşünüyoruz. Tabi, hakikaten ülkemizin içinden geçtiği bu önemli süreçte Van’dan gelen arkadaşlarımızın burada bizimle olmasını bizler çok önemsiyoruz. Önümüzdeki süreçte inşallah, şu son dönemde yaşadığımız sıkıntılar atlatılır ve ülkemizin her köşesinde huzur, güven  ortamı içerisinde hep birlikte yaşamımızı sürdürmeye gayret ederiz.”diye konuştu.
         Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da, konuşmasında, Beyşehir Gölü’ne artık göl değil, Beyşehir denizi demeye başladıklarını ifade ederek, “Onlar da Van denizi diyorlar. Dolayısıyla ben çıtayı yükseltiyorum. Van Denizi ve Beyşehir Denizi kardeşliği diyorum. İnşallah bu kardeşliğimiz uzun sürsün, birlikteliğimizi beraberliğimizi Allah’ım bozmasın.Bu mutluluğumuz sürekli olsun”dedi.
        Beyşehir’in denizi olarak nitelendirdikleri göl üzerinde bugüne kadar yaptıkları bazı sosyal  aktiviteler yaptıklarını vurgulayan Özaltun, konuşmasında şöyle devam etti:
         “Nasıl  Van denizindeki ejderha  buraya geldiyse,  bizim de çeşitli sosyal faaliyetlerimiz oldu gölle alakalı.  Biliyorsunuz denizlerde uygulanan ‘Vira bismillah’ isimli programları balık avı sezonunun açılışlarında Beyşehir denizinde de uygulamaya başladık. Yine, burada öğrencilerimizle birlikte Beyşehir denizine öğrencilerimizle birlikte  kapalı su sızdırmaz kaplarda Beyşehir ve Türkiye ile ilgili düşüncelerini içeren geleceğe dair mektuplar bıraktık. İnşallah bundan sonra  gerek bizler de Van denizinde  bu geleceğe dair mektupları  bırakalım ve Van’daki çocuklarımızın da  gelecekle alakalı düşüncelerini  Beyşehir denizine  bırakalım.  Bu noktada da Gazeteciler Cemiyetimizi  aynı bugünkü gibi  bir sonraki yıllarda da Beyşehir’de  biz misafir etmeyi  çok arzu ederiz, başımızın üzerinde yeriniz var,  gerek Van’dan olsun,  gerek Türkiye’nin gerekse dünyanın  çeşitli yerlerinden  Beyşehir’e gelmek isteyen  insanlara kapımız sonuna kadar açık.  Zira, Beyşehir’in  tarihi, kültürü, coğrafyası  çok güzel ve zengin, çok  köklü bir tarihi var.  Biz Beyşehir’imizi Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak için  uğraşıyoruz  ve buradan şunu söylüyorum; şunu rica  ediyorum  siz değerli basın mensuplarından; gittiğiniz her yerde  lütfen şunu söyleyin;  hani Konya’nın bir  sözü var ya  ‘gez dünyayı gör Konya’yı ‘ diye, tabi görsünler;Konya’yı ama,  Beyşehir’i de  görmedilerse  dünyayı da görmemiş olmuyorlar bana göre.  Bundan  dolayı  ömürlerinde bir defa da olsa,  Beyşehir’i görsünler diyorum.”
         Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Bekleyen de, Vanlı gazetecileri Konya’da ve Beyşehir’de misafir eden Konya Gazeteciler Cemiyeti ile Beyşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Bu organizasyon ile Beyşehir ve Van denizlerini kardeş yaptıklarını dile getiren Bekleyen, “Canavarımızı da buraya getiriyoruz ama ‘dünyada Van, ahirette iman’ diyoruz biz de. Gerçekten bu tür organizasyonlar özellikle bu dönemde Konya’dan Van’a, Van’dan Konya’ya köprü olmak  çok önemli ve gerekli. Konya Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, olayların başladığı günlerde bölgede tüm organizasyonlar iptal edilmişti, ama buna rağmen en önemli dönemde Van’a geldiler ve bu da bizleri çok sevindirdi. Bizim için bu çok anlamlıydı. Biz de iadeyi ziyaret yaptık, Beyşehir’i çok beğendik, yat turunuz çok güzeldi. Her şey için çok teşekkür ediyoruz.”dedi.
        Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, konuşmaların ardından Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Bekleyen ile Basın Yayın Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil Paslı ile Basın Yayın Enformasyon Diyarbakır İl Müdürü Melik Akaslan’a Beyşehir Gölü manzaralı birer duvar saati ve ilçeyle ilgili kültürel yayınlardan hediye etti.
         Beyşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şeref Yaşar da, Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Bekleyen’e Beyşehir manzaralı bir tablo verdi.   

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL