ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Yerel Yönetimlerden Tarım ve Hayvancılık Atağı

BEYŞEHİR – Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Konya’da pilot ilçe seçilen Beyşehir, Hüyük, Derebucak ve Seydişehir ilçelerindeki tarımsal ve hayvancılığın durumunu masaya yatırdı.       Pilot ilçe olan..

Yerel Yönetimlerden Tarım ve Hayvancılık Atağı

BEYŞEHİR – Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Konya’da pilot ilçe seçilen Beyşehir, Hüyük, Derebucak ve Seydişehir ilçelerindeki tarımsal ve hayvancılığın durumunu masaya yatırdı.
       Pilot ilçe olan Beyşehir’de düzenlenen toplantıya Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmet Dairesi Başkanı Raşit Turan, Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisi Tarım Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Gökler, komisyon üyesi meclis üyeleri, Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ağralı, Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül ve ilgililer katıldı.
         Toplantıda konuşan Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir’in tarım, sanayi ve hayvancılık noktasında da Konya’da nadir zengin potansiyeli olan ilçelerden bir tanesi olduğunu belirtti. Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisi Tarım Komisyonu’nun bu bakımdan Beyşehir’le birlikte yakın çevresindeki Seydişehir, Hüyük ve Derebucak ilçelerini pilot ilçe seçtiğini vurgulayan Özaltun, aynı ortak havzada yer alan bu yerleşim merkezlerinin bu kapsamda ortak bir çalışma içerisinde yer alacağını söyledi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yeni Büyükşehir yasasının ardından KOSKİ ve Fen İşleri noktasında ilçeleri ele alan sistemi kurduğunu ve bu sistemin artık çalışmaya başladığını anlatan Özaltun, tarımsal noktada da kurulacak sistemin yakın gelecekte işleyiş kazanacağını söyledi.
          Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde alınan karar uyarınca, başlatılan çalışma doğrultusunda Konya’nın tüm ilçelerinin tek tek gezilerek tarım ve hayvancılık durumunun ortaya çıkarılacağını ve eksikliklerin yerinde tespit edileceğini aktaran Özaltun, ardından Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yapabileceği yatırımlar, projeler ve hizmetlerin masaya yatırılarak bir raporun ortaya çıkarılacağını belirtti. Bu konuda yürütülecek çalışmaların bu rapor doğrultusunda hayata geçirileceğini vurgulayan Özaltun, “Beyşehir ilçemizde tarım ve hayvancılık noktasında gelişen ve büyüyen bir ilçe olduğu için inşallah Büyükşehir ve Beyşehir Belediyemiz bünyesinde gerek hayvancılık, gerekse tarımsal faaliyetler içerisinde olan hemşehrilerimizin yanında olacağız ve birlikte çalışma yürüteceğiz” dedi.
         Başkan Özaltun, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin son olarak aralarında Beyşehir’in de olduğu bazı ilçelere çilek ve farklı fide destekleri yaptığını, yapmaya da devam ettiğini hatırlatarak, “Göletler de şu anda sulama için en önemli unsurlardan birisi. İnşallah sulama noktasında da gerek Beyşehir’de, gerekse farklı bölgelerde yeni göletler ya da sulama alanları oluşturularak çiftçimizin bu imkanlardan istifade etmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Böylece bu bölge, tarımsal noktada da bir parlayan inci haline gelecektir” dedi.
        Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanı Raşit Turan da, Konya’nın tüm ilçelerinde tarım ve hayvancılıkla ilgili ne gibi problemlerin olduğu, ilçelerde kendine has tarım ve hayvancılıkla ilgili çözülmesi geren yıllarca kangren olmuş sorunlar varsa bunları yerinde tespit amacıyla bir takım çalışmalar içerisine girdiklerini anlattı. Bu konuda, tüm ilçelerde bir tarımsal eylem planı çıkarılması gerektiği ile ilgili yazıyı Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunduklarını dile getiren Turan, meclisin de bunu komisyona havale ettiğini, tarım komisyonunun ise yapılan bir planlama çerçevesinde öncelikle pilot seçilen ilçelerden başlamak üzere tarım ve hayvancılık noktasında çalışmalara başladıklarını belirtti. Turan, ilk etapta pilot ilçe seçilen Beyşehir, Seydişehir, Hüyük ve Derebucak’ta tarım ve hayvancılıkla ilgili konuları masaya yatırmak için Beyşehir’de istişare toplantısı düzenlediklerini belirterek, bunların bir rapor haline dönüştürülmesinin ardından Büyükşehir Meclisi’nin Haziran ayı toplantısına sunmak istediklerini söyledi.
          Bu pilot çalışmanın diğer ilçelere de örnek olacağını vurgulayan Turan, meclisten Tarımsal Hizmet Daire Başkanlığı’na raporun havale edilmesi ile de içeriğindeki konuların belli bir bütçe ve zaman planlaması içerisinde hayata geçirilmesi için gayret göstereceklerini kaydetti.
          Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisi Tarım Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Gökler de, amaçlarının çiftçinin ve üreticinin ayağına hizmeti götürmek olduğunu belirterek, öncelikle çalışmanın acil çözülmesi gereken problemlerden başlamasının doğru olacağını söyledi. Bu çalışmanın yapılırken sahada yaşayan insanların da düşüncelerinin alınması gerektiğini vurgulayan Gökler, tarımsal ve hayvancılık noktasında da KOSKİ ve Fen İşleri Dairesi gibi Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bir yapılandırılmaya gidilerek hizmetin bu kanaldan dağıtılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.
          Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka da, konuşmasında, Beyşehir’de son yıllarda artan ceviz üretimine dikkat çekti. İlçenin giderek ceviz üretim merkezi haline geldiğine vurgu yapan Karşıyaka, son olarak ilçeye 6 bin ceviz fidanının daha geldiğini ve kurulan ceviz bahçesi sayısının giderek arttığını aktardı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL