ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Ana kuzuları

      BEYŞEHİR-Beyşehir’e bağlı Yeşildağ beldesinde bulunan “Leylekler vadisi”nin yaz dönemi konukları, dünyaya gözlerini ilkbahar döneminde açan yavrularını büyük bir özen ve titizlikle besliyor.       Uçuş idmanlarına..

Ana kuzuları

 

 

 

BEYŞEHİR-Beyşehir’e bağlı Yeşildağ beldesinde bulunan “Leylekler vadisi”nin yaz dönemi konukları, dünyaya gözlerini ilkbahar döneminde açan yavrularını büyük bir özen ve titizlikle besliyor.

 

 

 

Uçuş idmanlarına başlayan yavrular, aileleriyle birlikte yaz dönemi sonunda vadiden daha sıcak olan güneydeki ülkelere göç etmeye başlayacak.

Yeşildağ beldesinin simgesi haline gelen ve yerli yabancı birçok ziyaretçi çeken Leylekler Vadisi’nde bulunan yuvalar yeni bireylerin dünyaya gelmesiyle adeta şenlendi.

Yeşildağ Belediyesi’nde görevli İsmail Simitçi, yaptığı açıklamada, beldenin Batı bölümünde, Anamas Dağları ile yerleşim birimi arasında kalan Leylekler Vadisi’nin yaz dönemi konuklarının Mart ayından itibaren göç ederek bölgeye geldiğini anımsatarak, “Yumurtlamayı buradaki yuvalarında yaparlar. Yavruları dünyaya gelip uçmayı öğrendikten sonra ise yaz döneminin sonunda daha sıcak ülkelere göç ederler”dedi.

            Leylekler Vadisi’nin aslında gizli kalmış bir cennet olduğunu ve tanıtımının yeterli yapılamadığını belirten Simitçi, şu bilgileri verdi:

            “Buradaki yuvalar mezarlık içerisindeki ağaçların üzerine yapılmış doğal yuvalardır. Bölgedeki ağaçlar, kesilmez, ardıç ağaçları üzerinde leylekler yaşam sürer. Leylekler buraya geldikten sonra ilk işleri yuvalarını tamir etmek olur. Yuvalarını tamamladıktan sonra yavrulama dönemi başlar. Ardından yavrular büyüyep yetiştikten sonra ise anneleri tarafından uçmaya alıştırılırlar ve yöreyi tanırlar. Ağustos ayının sonlarına doğru ise hep birlikte sıcak ülkelere göç ederler.Burada beslenmelerini göl kıyılarındaki bataklık alanlardan sağlarlar. Buralardan elde ettikleri solucan, yılan, kurbağa vb.canlıları avlayarak yuvaya getirirler, burada bekleşen ‘ana  kuzusu’ diye tabir ettiğimiz yavrular ise bunlarla beslenirler. Yuvalarda şu anda yaklaşık 300 civarında yavru var. Genele yayacak olursak bu bölgede 4 bine yakın leylek olduğunu tahmin ediyoruz.

            Leylekler Vadisi, ismini buradaki leyleklerden almaktadır. Fakat, bursını gizli kalmış bir cennetin parçası diye düşünüyoruz. İlgili yerlere vadiyle ilgili hazırladığımız projeleri dosyalar halinde sunup, öncelikle ülkemize, daha sonra ise dünyaya tanıtımını yapmaya çalışıyoruz.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL