ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Bayavşar’da Sondaj Gerginliği

            BEYŞEHİR – Konya İl Özel İdaresi’nden ihale alan bir firmanın Bayavşar beldesi sınırları içerisindeki bir bölgede, iddiaya göre, komşu köye vermek için su çıkarmak amacıyla iş..

Bayavşar’da Sondaj Gerginliği

            BEYŞEHİR – Konya İl Özel İdaresi’nden ihale alan bir firmanın Bayavşar beldesi sınırları içerisindeki bir bölgede, iddiaya göre, komşu köye vermek için su çıkarmak amacıyla iş makineleri ile sondaj vurma çalışmaları başlatması, bir grubun tepkisine neden oldu. Sondaj çalışmalarının olduğu bölgeye giderek çalışanlara tepki gösteren ve faaliyetleri durduran kalabalık, çalışmaların devam etmemesi için görüşmelerde bulunmak üzere otobüslerle Beyşehir ilçe merkezine geldi. Aralarında Bayavşar Belediye Başkanı Polat Yetkin ve yerleşim biriminin mahalle muhtarlarının da bulunduğu kalabalık, ilk önce AK Parti İlçe Teşkilatı’nda il genel meclis üyesi ve partililerle görüştü. Sorunun çözümü için girişimlerde bulunulacağının aktarılmasına rağmen ikna olmayarak ardından soluğu Beyşehir Kaymakamlığı’nda aldı.

            Bayavşar Belde Belediye Başkanı Polat Yetkin, hükümet konağı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan sıkıntının büyük olduğunu, kimsenin bir bilgisi olmadan vurulan bir sondajın belde halkını galeyana getirdiğini söyledi. Belde sakinlerini çalışma yürütülen bölgede yaşanabilecek olası olaylara karşı sakinleştirmeye çalıştıklarını belirten Yetkin, “Özel İdare tarafından vurulan bir sondaj vatandaşı galeyana getirdi. Bayavşar beldesinin içme suyu havzasının olduğu noktada böyle bir sondajın olması, hiç kimsenin de bilgisinin olmaması bizleri tedirgin ve rahatsız etti. Vatandaşları olay yerindeki iş makinelerine ve çalışanlara zarar vermemeleri için ikna etmeye çalışıyoruz. Yetkililerden bir çözüm bekliyoruz, yoksa orada büyük sıkıntılar olacak, bunu da biz istemiyoruz” dedi. Vurulan bu sondajın belde sakinleri tarafından su havzasına zarar vereceğinin düşünüldüğünü, kendisinin de aynı fikirde olduğunu dile getiren Yetkin, “Vatandaşın bu konuda rızası yok, durdurulması gerekli idi, sondaj şu anda durdu ama 18 metre derinliğe kadar inmişler. Çalışmalar durmazsa, iş farklı boyutlara gidecek. Bayavşar’ın 500 metre çıkışında bir bölge, bizim içme suyu hattımızın olduğu kaynağın olduğu bir bölge. Bununla ilgili bize ne gelen oldu, ne de bilgi veren. Yetkililerimizle görüşerek bir çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi.

            Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük ise, hükümet konağı önünde toplanan ve kendisiyle görüşmek üzere gelen kalabalık nedeniyle katıldığı bir toplantıyı yarıda keserek makamına geldi. Başıbüyük, Belediye Başkanı Yetkin, mahalle muhtarları ve bazı vatandaşlarla makamında görüşme yaparken, Konya İl Özel İdaresi yetkilileri ile soruna çözüm bulabilmek için temasa geçti. Bayavşar Belediye Başkanı Polat Yetkin, Kaymakamlık makamından beraberindekilerle çıkışında neticeyi bekleyen topluluğa açıklamada bulunarak, “Arkadaşlar gözünüz aydın, Bayavşar’daki çalışma durduruldu. Şu andan itibaren çalışma olmayacak, makineler de en kısa zamanda kaldırılacak. Kaymakam beyin de selamı var, ‘içleri rahat olsun’ diyor” şeklinde konuştu.

 

            Yapılan bu açıklama topluluğu rahatlatırken, hükümet konağının önünden alkışlar yükseldi. Topluluk daha sonra otobüslere binerek beldelerine hareket etti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL