Arşiv

Küpeli, nazar boncuklu güvercinler

BEYŞEHİR-Beyşehir’de boyunlarında küpe ve nazar boncuklarıyla dikkat çeken güvercinler görenlerin ilgisini çekiyor. İlçe merkezinde pastane işleten Emrullah Kutas, evinin damında büyük bir özenle 300 güvercini birden besliyor. Asıl kökü Suriye’nin..

Küpeli, nazar boncuklu güvercinler

BEYŞEHİR-Beyşehir’de boyunlarında küpe ve nazar boncuklarıyla dikkat çeken güvercinler görenlerin ilgisini çekiyor.

İlçe merkezinde pastane işleten Emrullah Kutas, evinin damında büyük bir özenle 300 güvercini birden besliyor. Asıl kökü Suriye’nin Halep ve Şam kentleri olan, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adana ve Osmaniye illerinden getirdiği çok sayıda güvercini özel olarak yaptırdığı kümeslerinde besleyen Kutas, güvercinlere olan sevdasının çocukluk yıllarına dayandığını söyledi.

Beslediği güvercinlerin genelde çok değişik desen ve nakışa sahip olduğunu, ayaklarında ise pullar bulunduğunu anlatan Kutas, evinin damında beslediği ve paha biçemediği 300 güvercinin yılda 3 ton yem tükettiğini belirtti. Günün ilerleyen saatlerinde 2-3 saat güvercinleriyle bir araya gelip uçurmaktan büyük keyif aldığını ve günlük stresi bu kuşlarla attığını ifade eden Kutas, nazar değmemesi için ise birçok güvercininin boynunu küpe ve nazar boncuklarıyla renklendirdiğini kaydetti. Her birinin ayrı bir ismi olduğunu ve hepsini de ayrı ayrı isimleriyle bildiğini aktaran Kutas, “Havada takla atarken bile tek tek ismiyle bilirim; ‘bu şarabi”, “bu nakışlı”, ‘bu Şami” diye… Hepsinin de ayrı ayrı kümesleri var. Birbirlerinin kümeslerine girmezler. Kendim esnaf olduğum için bu kuşlarla ilgilenen bakıcısı da var. O, günlük yemini ve sularını verir.”diye konuştu. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL