ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Yaban Hayvanları İçin Doğaya Yiyecek Bırakıldı

  Konya’nın ilçelerinde aç kalan kurtların yerleşim birimine indiği yönünde gelen haberlerin artması üzerine yaban hayatına yönelik yem ve yiyecek desteği verilmesi çalışmaları yoğunlaştırıldı.  Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar..

Yaban Hayvanları İçin Doğaya Yiyecek Bırakıldı

 

Konya’nın ilçelerinde aç kalan kurtların yerleşim birimine indiği yönünde gelen haberlerin artması üzerine yaban hayatına yönelik yem ve yiyecek desteği verilmesi çalışmaları yoğunlaştırıldı.

 Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Mehmet Şener, Beyşehir’in de aralarında bulunduğu Akşehir, Seydişehir, Hüyük, Derebucak, Doğanhisar, Ahırlı, Yalıhüyük,Hadim ve Taşkent gibi 11 ilçede doğaya ve yol kenarlarına buğday, tavukların kullanılmayan atıkları, bayat ekmek, sakatat ve marul gibi yiyecekler bırakmaya başladıklarını söyledi. Şener, “Yaban hayvanlarının ihtiyaç duyduğu yem ve yiyecekleri yırtıcı hayvanların yerleşim birilerini rahatsız etmemesi için ormanlık alanlara, yerleşim birimlerine uzak alanlara, sulak alan çevrelerine ve çetin kış şartlarının daha ağır geçtiği bölgelere bırakıyoruz. Bu çalışmalarımız kış ayları boyunca devam edecek” dedi.

 Ağır kış şartları nedeniyle bazı yerleşim birimlerine aç kalan kurtların indiği ve aileler ile çocukların da bundan korktuğuna dair şikayetler aldıklarını dile getiren Şener, yapılan çalışmaların aynı zamanda bunun önüne geçmeye yönelik olduğunu da belirtti.

 Doğal hayatın çok önemli olduğunu, burada yaşamını sürdüren canlıların da hayatını devam ettirmesi için özellikle kış dönemlerinde bu tür faaliyetlerin gerekli olduğunu kaydeden Şener, “Yaban hayatı, doğal denge ve ekosistem için de çok önemli. Doğal denge bozulduğu zaman dünyada bir takım sıkıntılar yaşanabiliyor. Böylesi zorlu günlerde avcılardan da hayvanları vurmak yerine, onların yaşamını sürdürmesi için çalışma yapmasını bekliyoruz. İnsanlarımız da aynı şekilde, evinde mutlaka çöpüne döktüğü, dökeceği atık yemek ya da bayat ekmek vardır. Bunları çöpe atmak yerine doğadaki canlılara bırakmak, bunu yapma imkanı olmayanları ise dairemize getirmek suretiyle doğal yaşama destek olmaya davet ediyoruz. Biz insanlarımızın getireceği her türlü yiyeceği zaten doğal hayatın içerisinde olmamız nedeniyle yaban hayvanlarına daha kolay bir şekilde ulaştırabiliriz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL