Arşiv

Yöresel Kültür Ortaya Çıkacak

Beyşehir Halk Eğitim Merkezi, yürüttüğü çalışmalarala Beyşehir’in geçmişten günümüze gelen zengin yöresel kültürünü ortaya çıkarıyor.             Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Gündüz, yaptığı açıklamada, kurum olarak 2 yıldır devam eden..

Yöresel Kültür Ortaya Çıkacak

Beyşehir Halk Eğitim Merkezi, yürüttüğü çalışmalarala Beyşehir’in geçmişten günümüze gelen zengin yöresel kültürünü ortaya çıkarıyor.

            Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Gündüz, yaptığı açıklamada, kurum olarak 2 yıldır devam eden bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, “İlçemizin yöresel halk kültürünün ortaya çıkarılması için çalışma yürüttüğümüz 3 ayrı proje var” dedi.

            Bu projeler çerçevesinde, Beyşehir’in yöresel kıyafetleri, yöresel halk oyunları ile yöresel yemeklerini ortaya çıkarmak için gayret gösterdiklerini anlatan Gündüz, şu açıklamaları yaptı :

 

            “Bu çalışmalardan biri olan yöresel halk oyunlarının ortaya çıkarılması konusunda çalışmalarımız sürüyor. Beyşehir’de üniversite hocalarımızın desteğiyle iki kurs açtık. Onlar Beyşehir’in halk oyununu ortaya çıkarmaya çalışıyorlar.  Yöresel kıyafetler konusunda ise, ilçemize bağlı 10-15 merkezimize ait yöresel kıyafetleri tesbit ettik. İnşallah yeni dönemde ilçemizin belirlediğimiz tüm yöresel eski kıyafetlerini mankenler üzerinde ilçe halkımızın beğenisine sunacağız. Beyşehir’in yöresel yemeklerinin ortaya çıkarılması konusunda da çalışmalarımız hız kazandı. Bununla  ilgili hazırladığımız bir broşür oldu. Yaz döneminde ise düzenlediğimiz yarışmada 34 merkezimizden yüzlerce değişik yemeği bir araya getirmiştik. Buradaki maksadımız, yarışmadan ziyade, Beyşehir’in yöresel kültürünü yemek çeşitliliğini gözler önüne sermekti. Bununla ilgili bir katalog hazırlıyoruz. Ayrıca, bununla da yetinmedik ve bir proje hazırladık. AB’den proje desteği bulabilirsek bu yöresel yemeklerin ev hanımlarımıza eğitimi konusunda bir yöresel lokantaya ya da uygulama merkezi yaptırmak istiyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL