ResimLink - Resim Yükle
Arşiv

Müftüden ‘İmsak Vakti’ Uyarısı

BEYŞEHİR – Beyşehir İlçe Müftüsü Hüseyin Erdoğan, yaptığı açıklamada, ramazan ayında oruç tutacakların imsak vaktine dikkat etmesi gerektiğini belirterek, “Sadece ezana itibar etmemek lazımdır, olabilir insanlık halidir, din görevlilerimiz ezanı..

Müftüden ‘İmsak Vakti’ Uyarısı

BEYŞEHİR – Beyşehir İlçe Müftüsü Hüseyin Erdoğan, yaptığı açıklamada, ramazan ayında oruç tutacakların imsak vaktine dikkat etmesi gerektiğini belirterek, “Sadece ezana itibar etmemek lazımdır, olabilir insanlık halidir, din görevlilerimiz ezanı erken veya geç okuyabilir. Her halükarda ezan da kulağınızda olsun imsak vakti, bununla birlikte gözümüz saatte de olsun. Hangi saatte imsak giriyorsa, o saate dikkat etmeliyiz. Aksi halde, başlamadığı, ‘daha devam ediyor’ şekliyle bile biz yeme içme yapsak sonra oruç tutmaya kalksak, orucumuz olmaz. Çünkü, vakit girdikten sonra biz hala yeme içmeye devam etmişiz demektir. Bundan dolayı  imsak vakti dediğimizde, Allahu ekber denildiği anda bizim yeme içmeyi kesmemiz gerekir.”dedi.
          Erdoğan,  imsak vaktinde ezanın okunmaya başlanıp “Allahu Ekber” sesinin duyulmasıyla birlikte yemenin içmenin hemen kesilmesi gerektiğini de belirtirken, “Ezan okunurken yerseniz içerseniz olmaz. Yeri geliyor ezan 3 dakikada , 4 dakikada sürebiliyor. Ezan, önce başlamıyor, ezan sadece imsak vaktinde başlıyor. Yani Allahu Ekber denildiği an, o kişinin ağzındaki lokmayı yutup hemen sofradan çekilip ağzını yıkaması ve niyet etmesi gerekir. Çünkü, ‘ezan hala devam ediyor’ dersek, ezan imsakta başlıyor, ezan okuma süresi, oruçtan alıyor o süreyi. Bunun için biz din görevlilerimize şunu da söyledik; iftar vakti lambalar yanacak minarelerde mahyalar. İmsak vakti,  ezana başlarken aynı anda minaredeki ışıkların sönmesini de talimat olarak verdik. Çünkü gören de, bakacak ki ışıklar sönmüştür. Işık sönecek minarelerin ışığı ve kendisi de Allahu ekber diyecek. Bu an, oruç başlamış demektir.Ezan okunsun ya da okunmasın hiç önemli değil, ezan okunmaya da bilir, hocaeefendi okuyayım derken 2-3 dakika geç de kalabilir, Yani sese itibar edeceğiz, ezana itibar edeceğiz, ezandan da önce önemli olan saate itibar edeceğiz. Önemli olan vaktin girmesidir. Ezan, vaktin girdiğini, iftarın çıktığını, imsakın bittiğini haber veren araçtır. Gaye değildir, gaye nedir oruçtur. Orucun başlaması nedir, imsak vaktidir. İmsak vaktinin başlangıcı nedir, takvimlerde belirtilen zaman dilimidir, saattir. Buna riayet etmemiz gerekmektedir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL